banner461

Çin’li sanatçı grubundan Uçhisar’da konser

Çin'in Zhuhai kentinden Kapadokya bölgesine gelen Zhuhai Guqin Derneğinden yedi kişilik sanatçı grubu Nevşehir´in merkez ilçeye bağlı Uçhisar beldesinde konser verdi.

banner503
Çin’li sanatçı grubundan Uçhisar’da konser
09 Temmuz 2017 Pazar 13:17

banner143
banner134
Çin'in Zhuhai kentinden Kapadokya bölgesine gelen Zhuhai Guqin Derneğinden yedi kişilik sanatçı grubu Nevşehir´in merkez ilçeye bağlı Uçhisar beldesinde konser verdi.
Uçhisar Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikler kapsamında Çin Zhuhai Guqin Derneği sanatçıları Uçhisar belde meydanında konser verdi. Konsere Nevşehir Vali Yardımcıları Nurettin Ateş, Ahmet Soley, Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan, Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız, Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bayram Ekici ve vatandaşlar katıldı. Grup konser esnasında Türk marşını da seslendirdi. 
Çin, Türk dostluğunu pekiştirmek için böyle bir etkinlik düzenlediklerini söyleyen Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan, “Çin Zhukai kenti ve Zhuhai Guqin Derneğinin sanatçılarından oluşan 7 kişilik heyeti Kapadokya’mıza davet ettik. Bu davetimize icabet ettiler. Kendi enstrümanlarını Çin´den getirmelerini sağladık. Çin orijinal enstrümanları eşliğinde üç gün boyunca bize bir müzik şöleni sundular. Etkinliğimizin Kapadokya´da Çin turizmine kesinlikle katkı sağlayacağına inanıyorum. Çünkü bu dernek sanatçı üyelerimiz hepsi aynı zamanda ülkelerinde internet fenomenleridir. Dolayısıyla 10 milyonun üzerinde Çinliye ulaşacağız. Biz burada müzik ziyafeti çekerken Çin´de bu sanatçı dostlarımızın paylaşımları ile birlikte 10 milyonun üzerinde Çinli Kapadokya´yı takip etmiş olacak. İleriki süreçte Zhuhai kenti ile Uçhisar belediyemizin bir kardeş kent olup olamayacağını da araştıracağız” dedi. 
Zhuhai Guqin derneğinin müzik grubu koordinatörü Huali Luo, Kapadokya bölgesinden, Uçhisar belediyesinden aldıkları davet üzerine bu bölgede bulunmaktan büyük bir gurur duyduklarını dile getirdi. 
Luo, “Daha önce bir kez daha geldiğimiz Kapadokya bölgesinde oldukça sıcak karşılanmamızdan dolayı son derece mutluyuz. Konserimiz esnasında yer verdiğimiz Türk marşını özellikle Çin ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin ne kadar kuvvetli olduğuna dikkat çekmek ve buraya konserimizi dinlemeye gelenlere bir jest yapmak için seslendirdik” diye konuştu. 
Çin sanatçı grubunun ardından Türk Halk Müziği sanatçısı Ender Balkır’da bir konser verdi. 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.