banner421
banner461
banner195

Daha Etkin Tanıtılmalı

Türkiye’nin önde gelen kültür turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya Bölgesinde, Romalılar döneminden beri önemli bir yerleşim alanı olarak bilinen Gülşehir ilçesi yakınlarındaki Açık saray Harabelerinin etkin bir şekilde tanıtılmasının gerektiği bildirildi.

Daha Etkin Tanıtılmalı

banner143
banner134
Gülşehir ilçesine 3 km. uzaklıkta bulunan ve Romalılar döneminden beri önemli bir yerleşim merkezliği yapan bölgenin esas önemini bölgede Hıristiyanlığın yayılma sürecinde ortaya koyduğu belirtiliyor. 
Tüf kayalara oyularak oluşturulan Açık saray harabelerinde M.S. 964-965 yılları arasında bölgede konaklayan Bizans İmparatoru Nikephoros Photas’ın bu ziyaretinin ardından bölgenin önemli bir Bizans yerleşimi olarak dikkati çekti. Bölgenin 100-150 yıl daha Bizans hakimiyetinde kaldıktan sonra Türklerin bu alanlara yerleştiği ifade ediliyor. M.S. 10-11. yüzyıla ait çok sayıda manastır ve kilisenin bulunduğu Açık saray Harabelerinin bölgenin önemli bir dini merkez olmasının da önünü açtığı, bu alanda bulunan kaya kiliselerine bakıldığında Açık saray’ın o dönemlerde Kapadokya bölgesi için önemli bir Piskoposluk merkezi olarak Bizans döneminde önemini daha da artırdığına dikkat çekiliyor.  

Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.