banner461
banner195

Dünya Kültür Mirası Çöküyor

Dünya Kültür mirasına alınan, son yıllarda daha fazla ülke insanının kilometrelerce uzaktan gelip gördüğü ve hayran kaldığı peribacalarındaki çöküş sürüyor.

Dünya Kültür Mirası Çöküyor
20 Şubat 2014 Perşembe 18:44

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Dünya Kültür mirasına alınan, son yıllarda daha fazla ülke insanının kilometrelerce uzaktan gelip gördüğü ve hayran kaldığı peribacalarındaki çöküş sürüyor.

Hazine tarafından vatandaşların kullanımından alınarak müze müdürlüğüne devredilen peribacaları birer birer yıkılıyor. Yıllarca insanların, barınak başta olmak üzere birçok ihtiyaçlarını karşılayan peribacaları çökmeye devam ediyor. 
Tarihî mekânların vatandaşların kullanımından alınması ile birlikte göçük olaylarında hızlanma gözlendiğini belirtiliyor. Peribacalarının yerel yönetimlere veya vatandaşlara tahsisi ile korunabileceğine dikkat çekilen açıklamalarda, Peribacalarının Hazine tarafından alınarak kullanım hakları müze müdürlüğüne devredilmeden önce içinde oturan veya işyeri açan kişiler kendi imkanları ile koruyordu. Doğa harikası şekillerin üzerine yağmur suyu gelince, suyun yönünü değiştiriyor, çatlama oluyorsa onarıyordu. Ancak şimdi boş duran peribacaları ile kimse ilgilenmiyor yorumları yapılıyor.

Zelve bölgesinde yaşayanlar göçükler nedeni ile 48 yıl önce bölgeyi boşaltmış ve Yeni Zelve olarak adlandırılan mevkiye yerleşmişti. Aynı durumun şimdilerde Göreme için de söz konusu olduğu kaydediliyor.  
Peribacalarının tahsisi kendilerine verilen yetkililer ise;  peribacalarının doğa olaylarından korunamayacağını; ancak yapılacak onarımlarla çökmelerinin geciktirilebileceğini belirtiyor. Peribacalarında oluşan Çatlakların onarılıp zayıflayan yerlere gerekli desteklemeler yapılırsa bir yıl ömrü olan peribacası 50 yıl daha insanlığa hizmet edebileceği ifade ediliyor.

382 adet peribacasının mülkiyetinin kendilerine verildiğini açıklayan yetkililere göre bu tarihi ve turistik değerlerin korunamaması durumunda turist potansiyelinin kaybedilebileceğinin altını çiziyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
turizm.ci - 4 yıl önce
sayın yetkililer seyir etsinler bu katliyamlara işlerine gelene bakanlar ..onlar
Avatar
newcity - 4 yıl önce
türkiyenin kültür başkenti turizm cenneti nevşehirde yabancı dil bilmeyen bir il müdürü var beyler
Avatar
Murat g. - 4 yıl önce
elin yabancısı bir şato yapar birkule yapar ve onu korumak için zaman gelir gezilmesini bile yasaklar biz ise elimizdeki bu kadar nadide ve eşsiz güzellikteki tarih birikimine sahip olamıyor hatta bazı tarihi yerlerdeki duvar resimleri rölyef vs.leri turist adı altında çalıp yutdışına kaçırırlar.bu gibi yerler ancak özel güvenlik güçlerince korunabilir.be bakımları yapılarak korunabilir.
Avatar
DERTLİ - 4 yıl önce
başımızda bi anıtlar kurulu var olma zolsun yapayım dersin yaptırmaz al dersin almaz zengin işini halleder fukara düz yolda şaşar sonrada kapadokya çöküyor diye feryat vatandaşa mülkiyetinde tasarruf hakkı verin diğer yerleride belediyelere verin yapsınlar