banner461
banner195

Göreme Tarihi Milli Parkı, Türkiye’nin En Beğenilen 7. Merkezi Oldu

Turistler Tarafından Türkiye’nin En Beğenilen 10 Merkezinden Biri Göreme Tarihi Milli Parkı Oldu.

Göreme Tarihi Milli Parkı, Türkiye’nin En Beğenilen 7. Merkezi Oldu
28 Mart 2018 Çarşamba 10:21

banner143
banner134

Turistler Tarafından Türkiye’nin En Beğenilen 10 Merkezinden Biri Göreme Tarihi Milli Parkı Oldu…Sıralamada 7. Olan Milli Park 2017 Travellers Choıce Ödülüne Layık Görüldü…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nün koruması altında bulunan Göreme Tarihi Milli Parkı’na bağımsız uluslararası seyahat sitesi TripAdvisor tarafından mükemmellik sertifikası verildi. Turistler tarafından Türkiye’de en çok ziyaret edilen ve beğenilen yerler arasında ilk 10’a giren milli park bu başarısıyla 2017 Travellers CHOICE ödülüne layık görüldü.

Aylık ortalama 390 milyon ziyaretçisi ve 95 bin üyesi bulunan bağımsız uluslararası seyahat sitesi TripAdvisor, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın koruması altında buluna 41 alana 4,5-5 yıldız arasında puan verdi.  5 yıldızın en yüksek puanı temsil ettiği değerlendirmede 4,5-5 yıldız alan 41 korunan alan arasında Beyşehir Gölü, Boraboy Gölü, İğneada Longoz Ormanları, Spil Dağı, Truva, Küre Dağları Milli Parkları ile Boraboy, Dülükbaba, Güzeldere, İncekum, Karagöl, Yazılı Kanyon gibi tabiat parkları yer alıyor.

Travellers CHOICE Ödülüne Layık Görüldü

Göreme Tarihi Milli Parkı ise bu yıldızlı puanlama sisteminin de üstüne çıkarak, TripAdvisor’ın 2017 yılında en çok ziyaret edilen ve milyonlarca ziyaretçinin değerlendirmesine dayanarak yaptığı seçimde Türkiye’nin en iyi 10 noktası sıralamasına girdi. 7. sırayı alan milli park 2017 Travellers CHOICE ödülüne layık görüldü.

TripAdvisor sitesinin bu ödülü, en yüksek başarı sayılmakta ve her yıl, yüzde 1’e giren seçkin kategorilere (gezilecek yerler, oteller, müzeler, parklar gibi) veriliyor. Ayasofya Müzesinin 1. sırayı aldığı sıralamada 7. sırada yer alan Göreme Tarihi Milli Parkı, 702 kişinin puanlamasında 572 kişi tarafından 5 yıldız (mükemmel), 106 kişi tarafından ise 4 yıldıza (çok iyi) layık görüldü ve ortalamada 5 yıldız aldı.

Göreme Tarihi Milli Parkı’na yapılan yorumlar incelendiğinde yerli turistlerin yanı sıra dili İngilizce olan ülkeler başta olmak üzere İspanya Portekiz, İtalya,  Çin ve Japonya gibi ülkelerden yorumların yapıldığı görülüyor.

Yapılan Yatırımlar ile Ziyaretçi Sayıları Artıyor

Uluslararası seyahatle ilgili kuruluşlar tarafından bu tip ödüllere layık görülmenin önemine değinen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Korunan alanlarda yerli ve yabancı misafirlerin rahatça gezebilmesi, bu alanlarda huzurlu bir şekilde vakit geçirmesi için pek çok yatırım yapıyoruz. Bu yatırımları yaparken temel maksadımız ise bu alanlarda tabiat güzelliğini, tarihi dokuyu ve ekolojik dengeyi bozmadan yurtiçi ve yurtdışından gelen ziyaretçilere en kaliteli hizmeti verebilmek. Yapılan yatırımlar neticesinde ise her geçen gün korunan alanları tercih eden turist sayısı arttığı gibi alanlarımız da ödüle doymuyor” değerlendirmesinde bulundu.
 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.