banner461
banner195

Kapadokya 29 yıldır UNESCO listesinde

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO), Türkiye'nin ve dünyanın önemli turizm merkezlerinden peri bacaları ile ünlü Kapadokya ve Göreme Milli Parkı'nı, 29 yıldır Dünya Mirası Listesinde tutuyor.

Kapadokya 29 yıldır UNESCO listesinde
10 Ekim 2014 Cuma 18:50

banner143
banner134

Dünya miraslarını korumak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla UNESCO tarafından 6 Aralık 1985 tarihinde 357 sıra numarası ile doğal ve kültürel varlıklar kategorisinde Dünya Mirası Listesine dahil edilip koruma altına alınan Kapadokya ve Göreme Milli Parkı, Ürgüp, Göreme, Uçhisar, Çavuşin, Derinkuyu yer altı şehri, Mustafapaşa yerleşim merkezleri ile Avanos'un bir bölümünü kapsıyor.

Kapadokya Dünya Mirası Listesindeki Yerini Koruyor

Dünya miraslarını korumak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla UNESCO tarafından 6 Aralık 1985 tarihinde 357 sıra numarası ile doğal ve kültürel varlıklar kategorisinde Dünya Mirası Listesi'ne dahil edilip koruma altına alınan Kapadokya ve Göreme Milli Parkı, Ürgüp, Göreme, Uçhisar, Çavuşin, Derinkuyu yeraltı şehri, Mustafapaşa yerleşim merkezleri ile Avanos'un bir bölümünü kapsıyor. Yılda ortalama 2 milyon yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Kapadokya ve Göreme Milli Parkı içinde çok sayıda kayadan oyma ve tarihi kilise, şapel manastırlar, yemekhaneler ve keşiş hücreleri, depo ve şarap yapım yerleri bulunuyor. Volkanik tüften oluşmuş ilgi çekici yapısı içinde Bizans kilise mimarisi ve Hristiyan tarihinden önemli bir devri sergileyen Kapadokya ve Göreme Milli Parkı, 1985 tarihinden beri doğal ve kültürel varlık olarak Dünya Mirası Listesi’ndeki yerini koruyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.