banner461

Kapadokya Alan Başkanlığı Kanunu Resmi Gazete'de yayımlandı!

Geçtiğimiz günlerde TBMM'de kabul edilerek yasalaşan Kapadokya Alan Başkanlığı Kanunu Hakkında Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

banner503
Kapadokya Alan Başkanlığı Kanunu Resmi Gazete'de yayımlandı!
01 Haziran 2019 Cumartesi 11:34

banner143
banner134

Kapadokya’nın tarihi, kültürel ve doğal dokusunun birlikte korunması, farklı kurumlara ait planlama yetkilerinin kurulacak Kapadokya Alan Başkanlığı’nda toplanmasını öngören Kapadokya Alanı Hakkındaki Kanun Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 

AK PARTİ Nevşehir Milletvekili, TBMM Başkanlık Divanı Üyesi, Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Mustafa Açıkgöz yaptığı açıklamasında; "Kapadokya Alan Başkanlığı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi 1 Haziran 2019 Cumartesi tarihli ve 30791 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yüksek takdirleriyle yürürlüğe girmiştir.‬ Kapadokya Alan Başkanlığı Nevşehir’imize, ülkemize hayırlı olsun‬." dedi.

Peki, Kapadokya Alan Başkanlığı Kanunu neler getirecek? 
Kapadokya Alanı’nda, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ile kültür varlıklarını koruma bölge kurulları ile tabiat varlıklarını koruma bölge komisyonlarına verilen yetki ve görevler Kapadokya Alan Komisyonu’na devrediliyor. Komisyon ayrıca, Kapadokya Alanı içinde doğal sit alanlarının tescili, sınır değişiklikleri ve yeniden değerlendirilmesine yönelik karar alma konusunda da yetkilendirildi.

01 Haziran 2019


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.