banner461
banner195

Kapadokya'da balonlar yeniden havalandı

Olumsuz Hava şartları sebebiyle Kapadokya'da beş gündür uçuş yapamayan balonlar bugün ikinci sortide de Ürgüp semalarını şenlendirdi.

Kapadokya'da balonlar yeniden havalandı
03 Ocak 2018 Çarşamba 11:36

banner143
banner134
2. Sortide de Balonlar Aynı Günde 2. Defa Ürgüp'te... Bugün sabah erken saatlerde Ürgüp'te gökyüzünü süsleyen balonlar Öğleden sonra hava şartları uygun olduğu için 2. sorti için havalandı. Göreme'den havalanan balonlar 2. sortide de rüzgarın yönü sebebiyle Ürgüp'e yöneldi, sepeti dolduran misafirlerine eşsiz Ürgüp manzarası sundu.
 
 
Balon Turu

Kapadokya, dünyada eşi benzeri olmayan tabiat harikası bir bölgedir. Bu bölgeyi tam anlamıyla görebilmek için düzenlenen balon turları nasıldır, ne zaman hareket ederler, nereleri dolaşırlar bu konular hakkında bilgiler şöyledir; balon turu hava durumuna endeksli yapılmaktadır. 28 derece üzerindeki ve aşırı rüzgarlı günlerde tur düzenlenmemektedir.

Sabah erken saatlerde 5 civarı balonun kalkış noktasında buluşulmakta ardından tur başlamaktadır. Balon pilotu ve rehber eşliğinde yapılan turlar 30 dk ve 1 saat süren iki ayrı tur şeklindedir.

Balonun herhangi bir yönlendirme mekanizması olmadığı için pilot farklı yüksekliklerdeki rüzgarları arayarak gitmek istediği yöne balonu uçurmuş olur.

Balon turunda eşsiz güzellikteki vadiler ve peri bacaları kuş bakışı izlenmektedir. Tur bitimi şampanya ile kutlanmakta katılımcılara sertifika verilmektedir

2. Sorti Balon Turu (Kısa Uçuş) :

Yolcularımızı araçlarla kaldıkları otellerden alıyor, uçuş pistine götürüyoruz. Herkes bir araya toplandığında her şeyin hazır olup olmadığını kontrol ediyoruz. Yolculara kapsamlı bir güvenlik brifingi veriyoruz. Sonra sepetlerimize biniyor ve bu muazzam manzara üzerinde uçuşa başlıyoruz. Balon yere bağlı olmadığı için yolcular kesinlikle yükseklik korkusu veya başka herhangi bir huzursuzluk duymuyorlar. Havada uçarken hissedilen soğukluk derecesi ise yerde hissedilenden daha düşük olmuyor. 

Günün şartları doğrultusunda itinayla yapılan kalkış noktası belirlenmesi işleminden sonra balonun ve ekipmanların hazırlanması ve gerekli güvenlik açıklamalarının yapılması 20-30 dakika sürmektedir. Balon şişirilmesi gerçekten görülmeye değer olduğundan bu arada yolcular isterlerse fotoğraf çekebilirler. Balon uçuşu 07:30 ile 08:00 arasında 2. sorti için geçerlidir. Balon turu ortalama 30 ile 40 dakika arası sürmektedir. Bu esnada bazen yere çok yakın bazen de tüm bölgeyi görebilecek kadar yüksekte uçarak irtifayı sürekli olarak değiştiriyoruz. Uçuş sonrası yere indiğimizde bir yandan balon toplanırken otellerine bırakmadan önce günün hatırası olarak kendilerine adlarına tanzim edilmiş uçuş sertifikası takdim ediyoruz. 

İşte Kapadokya'da rutin günlük Balon Festivalinden görüntüler

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.