banner461
banner195

Kapadokya da İsteyene Her Türlü Aktivite Var

Kapadokya’da Birbirinden Heyecanlı Aktiviteler Sizleri Bekliyor!

Kapadokya da İsteyene Her Türlü Aktivite Var
09 Aralık 2014 Salı 22:50

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Kapadokya sadece Peri Bacaları ile değil heyecanlı balon turları, at gezileri, karavan kampları ve doğa yürüyüşleriyle de meşhur. Konaklamalı turlarla gelen misafirler için her gün bir yeni aktivite olanağı tanıyan bu bereketli topraklar, eğlencenin merkezi oluyor aynı zamanda. Yapabileceğiniz aktiviteler:

Kamp

Kapadokya’da alternatif konaklama seçeneklerinden birisi de doğanın içinde yer alan kamp alanlarıdır. Özgürce tatil anlayışını benimseyenler, vadi ve kanyonların, peri bacalarının yanı başında bulunan kamp alanlarında çadır kurarak tatil yapmaktadırlar.

İçinde karavan parkı, çadır kiralama, duş, yeme içme temini gibi hizmetlerin bulunduğu bu alanlar, özellikle gençler ve turistler tarafından tercih edilmektedir. Çadır kiralarının 15 TL’den başladığı alanlarda karavan kiraları ise değişkendir.

Kapadokya kamp alanları:

Ada Camping

Berlin Camping

Dilek Camping

Kapadokya Kamp

Mercan Camping

Panorama Kamp

Kaya Kamp

Çiftlik Kamp

Koru Mocamp

Özer Kamping

Dağ ve Doğa Yürüyüşü

Erciyes ve Hasan dağlarında yaşanan volkanik patlamalar sonucu ortaya çıkan volkanik tüflerin zamanla aşınması ile oluşan vadiler, yürüyüş turizmi açısından son derece uygundur. Göreme ve çevresinde doğal ve kültürel amaçlı yürüyüşler için kullanılan patikalar mevcuttur. Ayrıca yürüyüş yapabileceğiniz Kapadokya yürüyüş parkurları:

Kızıl vadi ve Güllü dere: Bölgenin en gün batım noktası Kızıl vadi trekking grupları için ideal bir nokta. Kılıççılar vadisinin yamaçlarından geçerek ulaşılan bölgede bol bol fotoğraf çekme imkanı da var.

Güvercinlik vadisi: Güvercinlikler, su kanalları ve mağara tünelleri gezilir. Uçhisar kasabasına uğrandıktan sonra Bağlıdere’de üzüm bağları ve meyve ağaçları arasından yola devam edilir.

Bisiklet Turları

kapadokya-bisiklet-festivaliDeneyimli rehberler eşliğinde yapılan bisiklet turları için çeşitli güzergahlar belirlenir. Ayrıca yarışmalar da düzenlenmektedir. Bölgenin kayalık yapısına uygun zorlu parkurlar bulunmaktadır.

Uçhisar

Kalaba

Hacıbektaş

Gülşehir

Nevşehir

Ihlara etaplarında sporcular yarışır.

Jeep Safari

Peri Bacalarının arasındaki parkurlarda cipler ile safari turları düzenlenir. Ihlara vadisi ve Güvercinlik mevkiilerinde heyecanlı bir atmosferde gerçekleştirilen etkinlikler kimi dönem yarışlar halinde düzenlenir .

Yamaç Paraşütü

2010 yılında Kapadokya’da yamaç paraşütü şampiyonası düzenlenmesine karar verilmiştir. Ancak o dönemlerde yapılan deneme uçuşlarında arazi ve hava şartları uygunluk göstermemiştir. Ancak günümüzde bu etkinliğin yapıldığı 3 bölge var.

Ürgüp – Aksalur tepesi

Uçhisar

Göreme iyileştirme çalışmaları sonucu hava durumuna bağlı olarak etkinliklere izin vermektedir.

Atlı Doğa Yürüyüşü

“Güzel Atlar Diyarı” olan Kapadokya’da atlı doğa yürüyüşleri düzenleniyor. Özellikle yabancı turistlerin ilgi gösterdiği bu etkinlikte yeni başlayanlar için binicilik dersleri de verilmektedir. Vadileri ve köyleri kapsayan gezilerle at sırtında bu tarih ve kültür kentini görebilecek, keyifli bir deneyim yaşayacaksınız.

Bitki ve Hayvan Gözlemciliği

Nevşehir’e bağlı Kapadokya genellikle orman örtüsünden yoksundur. Bitki olarak sizleri üzüm bağları ve buğday tarlaları karşılar

Taşlık ve kayalık kesimlere çok iyi uyum sağlayabilen keklik tüm ilde görülür. Vadi boylarında tilki, tavşan, sansar ve kokarca ile vadi tabanlarına inen kayalıklarda güvercinleri gözlemleyebilirsiniz.

Kapadokya bölgesinde Kültür Turizminin alt yapısını kaya oyma kiliseler(Göreme Tokalı, Elmalı, Karanlık, Çarıklı, Çavuşin Nicephoras Phocas, Mustafapaşa Aios Vasilios, Gülşehir St. Jean Kilisesi, Tatlarin Kiliseleri), Yer altı Şehirleri(Kaymaklı, Derinkuyu, Özkonak, Tatlarin, Mazı) Hacıbektaş Veli Külliyesi, Kervansaraylar (Ağzıkarahan, Sarıhan), Selçuklu ve Osmanlı Dönemine ait diğer dini ve kültürel yapılar(Taşkınpaşa Camii ve Medresesi, Damat İbrahim Paşa Camii ve Külliyesi, Aşçıbaşı Camii (Gülşehir), Ulu Camii (Avanos), Gülşehir Karavezir Camii ve Külliyesi), Selçuklular dönemine ait bazı eserler ise Alâeddin Camii (Avanos), Kızılkaya Camii (Gülşehir) den oluşturmaktadır. Ayrıca Nevşehir Merkezde bulunan Damat İbrahim Paşa Hamamı önemli tarihi hamamlardan.

Nevşehir de Cami Cedit, Tahta Camii, Bekdik Dere, Cumhuriyet ve Camii Atik Mahallelerinde Lale Devrinden Cumhuriyet dönemine kadar yapılan 24 adet tarihi çeşme bulunmakta.

Termal Turizm Bölgemiz termal turizmi açısından da önemli merkezlerden birisi. Kozaklı ilçemizde bulunan Termal Kaynak 95 santigrat derecede olup, kaplıca turizmi açısından çok büyük bir potansiyel. Kozaklı ilçesinde Turizm ve Belediye belgeli 30 adet otel ve motelde toplam 7 bin yatak mevcut. İlçede 1996 yılında yapımı tamamlanan ve atıl durumda bulunan 250 yatak kapasiteli Fizik Tedavi ve Hidro Termal Sağlık Merkezi’nin tadilatı ve kesin kabulü yapılmış olup, hizmete açılmış.

Trekking Bölgemizde yer alan önemli vadiler (Kızılçukur, Gomeda, Çat, Meskendir, Güvercinlik ) doğa yürüyüşleri ile ziyaretçilere daha yakından tanıtılmakta olup, gelen ziyaretçilerin bölgemizde daha fazla konaklamaları için imkan sağlanmakta.

Kongre Turizmi İlimizde yer alan 4 ve 5 yıldızlı otellerin salonları düzenlenecek kongre, seminer, konferans ve panel gibi faaliyetlerin yapılması için uygun durumdadır. Ancak kapasite olarak yeterli değil. Özellikle, kış aylarında kongre turizmi Bölge Turizmi için önemli bir kaynaktır. Bu güne kadar 4 ve 5 yıldızlı otellerimizde çeşitli tıp kongreleri, ilaç firmalarınca düzenlenen kongreler, çeşitli firmaların bayii toplantıları, bazı sempozyum ve paneller başarı ile gerçekleştirilmekte.

Dağ ve Doğa Yürüyüşü Erciyes ve Hasan dağlarının volkanik patlamalarının sonucu ortaya çıkan volkanik tüflerin zamanla aşınması ile oluşan vadiler, yürüyüş turizmi açısından son derece uygun. Özellikle Göreme Tarihi Milli Parkı ve çevresinde çeşitli uygarlıkların mimari tarzını ve resim sanatını yansıtan görsel değerler bulunmakta. Göreme Tarihi Milli Parkı içinde doğal ve kültürel amaçlı yürüyüşler için kullanılan patikalar mevcut.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.