banner461
banner195

Kapadokya turizm çalıştayı raporu Turizm Bakanlığına sunulacak

Kapadokya'da turizmde yaşanan sorunları çözmek için 'Kültür ve Turizm Çalıştayı' düzenlendi. Çalıştay sonrasında oluşturulacak rapor, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunulacak.

Kapadokya turizm çalıştayı raporu Turizm Bakanlığına sunulacak
15 Mart 2016 Salı 18:39

banner143
banner134
Kapadokya'da turizmde yaşanan sorunları çözmek için 'Kültür ve Turizm Çalıştayı' düzenlendi. Çalıştay sonrasında oluşturulacak rapor, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunulacak.

Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan başkanlığında Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen çalıştaya Nevşehir milletvekilleri Mustafa Açıkgöz, Murat Göktürk, Ebubekir Gizligider, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Metin Alkaya, İl Emniyet Müdürü Metin Kalayoğlu, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, kaymakamlar, Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya, Vali yardımcıları, ilçe ve belde belediye başkanları, STK ve sektör temsilcileri katıldı. 

Çalıştayın açılışında konuşan Vali Ceylan, Ankara'daki patlamayı şiddetle kınadığını söyledi. Ceylan, “Bu tür terör olaylarının bir bütün olarak karşısında durup tavır almamız, terörün amacına ulaşamaması açısından önemli.” dedi.

Toplantının amacının turizm sektöründeki sorunları belirlemek ve Bakanlığa iletmek olduğunu kaydeden Ceylan, sorunları rapor halinde Ankara’ya sunacaklarını ve bu sorunların takipçisi olacaklarını söyledi. Ceylan şöyle devam etti: “Turizm sektörümüz gerçekten zor günlerden geçiyor. Bu zorlukları aşabilmenin de en önemli yolu bizce birlikten ve sorunları tespit ederek yine birlikte çözüm bulmaktan geçiyor. Bu nedenle çalıştayımız turizm için çok önemli.”

Ankara'da yaşanan terör saldırısını kınayarak sözlerine başlayan Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, "Terörün çirkin yüzü bir kez daha kendisini gösterdi. Ama herkesin durduğu yerde sağlam durması gerekiyor. Asla Türkiye'ye boyun eğdiremeyecekler. Amaçlarına ulaşamayacaklar. Yeter ki biz birlik ve beraberliğimizi koruyalım." ifadesini kullandı. 

Türkiye'nin büyük bir ülke olduğuna vurgu yapan Açıkgöz, “Bir yandan terörle uğraşırken bir yandan da atılımlarımızı, vaatlerimizi, projelerimizi yerine getirmeye uğraşıyoruz. Problemleri çözecek güç ve kudrete sahibiz. Bugünlerde ülkenin selameti için biraz daha fazla kafa yoruluyor. Ama diğer yandan da turizmcinin, çiftçinin, öğrencinin derdi askıya alınmıyor. Büyük ülke olmanın, büyük millet olmanın gerekliliği de budur." diye konuştu.

Nevşehir Milletvekili Murat Göktürk, Ankara'da meydana gelen patlamadan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "Böyle durumda yapılması gerekeni milletimiz yapıyor. Günlük yaşantısında değişiklik yapmadan, yapması gerekenleri düzenli bir şekilde yaparak yoluna devam etmek zorunda, biz de böyle yapıyoruz." şeklinde konuştu. 

2016 yılının turizm açısından da zor bir yıl olacağını kaydeden Göktürk, yaşanan olumsuzlukları en az hasarla nasıl atlatabilmenin gayreti içerisinde olduklarını söyledi. Göktürk, açıklanan turizm paketine ilaveten talepleri değerlendirip bir rapor halinde Bakanlığa sunacaklarını belirtti.

Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider ise terörün asıl amacının insanları korkutmak ve gündelik hayatta normal yaşantılarına büyük bir soru işareti ile engel olmak olduğunu ifade etti. Gizligider, sözlerine şöyle devam etti: "Terör örgütleri zor zamanlar yaşarken kendi militanlarına bir şekilde moral verebilmek için dehşet saçan korku uyandıran ve insanlarda acaba dedirtebilecek eylemlere girişmeye çalışıyor. Bu yıl iki seçim oldu. Buna rağmen büyüme oranı yüzde 4. Bu başarı hikayesini hep beraber yazdık. Turizm bu noktada bizim için son derece önemli ve son 12-13 yılda 3 katı aşkın bir büyümeyi sağlamış en önemli kalemlerden biri. Kapadokya bu noktada üçüncü merkez konumundadır. Gerek ulaşım noktasındaki yeni icraatlarla, gerekse hükümetimizin bakış açısında 300 bin nüfuslu küçük Orta Anadolu şehri olmaktan öte Türkiye'nin en önemli vizyon markalarından biri haline gelmesi şekliyle farklı bir yere geldi."


MURAT ŞİŞMAN

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.