banner461
banner195

Kapadokya Turizmi Stratejik Yön Planı 2.Çalıştayı Kayseri’de Yapıldı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde Tarihi Kentler Birliği, Kayseri Valiliği, Türkiye Belediyeler Birliği ve ÇEKÜL Vakfı tarafından Kapadokya Stratejik Yön Planı 2. Bölge Çalıştayı düzenlendi.

Kapadokya Turizmi Stratejik Yön Planı 2.Çalıştayı Kayseri’de Yapıldı
12 Aralık 2012 Çarşamba 12:37

banner143
banner134

 12 Aralık 2012 Çarşamba günü yapılacak olan çalıştay, 09.00-14.00 saatleri arasında Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda yapılıyor.


Kapadokya Stratejik Yön Planı 2. Çalıştayı Yapıldı

ÇAlıştayın İlki hatırlanacağı üzere 20 Kasım'da Nevşehir'de yapılan çalıştayın 2.sinde de yine Kapadokya bölgesi turizminin geleceği konuşuluyor.İşte Çalıştaydan ilk notlar:


Kapadokya stratejik yon plani calistayi kayseride yapildi calistaya tarihi kentlerbirligi cekul uyeleri universitelerden akademisyenler kayseri valisi Kayseri Nevsehir’den belediye baskanlari ve Ürgup, Basdere Mustafapasa belediye baskanlari cok sayida davetli katilarak bolge ile ilgili sorunlar tartisildi Nevsehir belediye baskani Hasan Ünver kapadokya ozel bir kanun ve ozel koruma plani cikartilmasi sart oldugunu urgup bel baskani Fahri Yıldız Ürgup un sorunlarini anlatti Basdere bolgedeki degerlerin ozellikle tarimin yeniden ele alinmasi bagcilligin ve depoculigun oneminden urunlerin dunya lezzetinden bahsetti…

"Kapadokya İçin Kapsayıcı Plan Olmalı"

Çekül Vakfı Başkanı ve Tarih Kentler Birliği danışmanı Prof.Dr.Metin Sözen, önemli açıklamalarda bulundu.

Çekül Vakfı Başkanı ve Tarih Kentler Birliği danışmanı Prof.Dr. Metin Sözen, "Kapadokya'nın bütünlüğünü görmeliyiz. Kapadokya'da parçacı bir anlayış, bölgeye zarar veriyor. Ortak boyutta çalışıp, hepimiz pay alacağız. Havzalarda veya bölgelerde zorlama kararlar bizi geriye götürür" dedi.

 

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Tarihi Kentler Birliği, Türkiye Belediyeler Birliği ve ÇEKÜL vakfı tarafından düzenlenen 'Kapadokya Stratejik Yön planı 2'nci Bölge Çalıştayı'na Vali Şerif Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof.Dr. Metin Sözen, Kayseri ve Nevşehir'den çok sayıda bilim adamı, turizmci ve kamu görevlisi katıldı.

 

Vali Şerif Yılmaz konuşmasında Kapadokya'yı bir bütün olarak gördüklerini belirterek, "Ülkemizde turizmle ilgili gelişmeler ve turizmi artırıcı teşviklerin artırılması son 30 yıldır hızlandı. Bir çok kaynağımızı buna ayırırken, deniz ve kum dışındaki alternatif çalışma yapılamadı. Kayseri olarak, Kapadokya'yı bir bütün olarak kabul ediyoruz. Uluslararası toplantılar ve etkinliklerde örneğin U-20 Dünya Gençler Futbol Şampiyonasının açılış maçının oynanacağı Kayseri'deki planlamalara Nevşehir'i de dahil ettik" dedi.

 

KAPADOKYA'DA BÖLGEDEKİ TÜM İLLER BÜTÜNLEŞMELİ

 

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ise bölgeyi kapsayacak bir planlamanın yapmanın yararlı olacağını belirterek şunları söyledi:

 

"Kapadokya'yı Erciyes Dağı etrafındaki kümeleşme olarak görmek mümkün olsa da, kalkınma ajanslarının oluşumunda buna dikkat edilmedi. Kapadokya deyince, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Niğde ve Aksaray anlaşılmasına karşın, bölge planlamasında bu iller ayrıştırılmıştır. Büyüklerimiz böyle öngörmüştür. Halbu ki, bölge planlaması yapmak daha doğrudur. Bazı şehirleri anaları Kadir Gecesi doğurmuş. İstanbul, Ankara gibi kentlerde herşey var. Orada doğru planlama yapmanız yeterli. Geri kalan iller için özel planlamalar gereklidir. Kayserililer olarak tüccarız diye geçiniyoruz ama Erciyes Dağını ıskalamışız. Erciyes Dağına yeni yeni yatırım yapıyoruz. Kapadokya'nın lokomotifi olacak bu dağ, daha düne kadar bir ilçeye bağlı kasabanın sınırlarındaydı. O nedenle yatırım yapılmıyordu. Şimdi ise, şu ana kadar 100 milyon dolar harcadık. Kapadokya denilince, bu çevredeki tüm illerin bütünleşmesinden yanayız."

 

ÇEKÜL Vakfı Başkanı ve Tarih Kentler Birliği danışmanı Prof.Dr. Metin Sözen de Kapadokya bölgesinin bütünleşmesi için merkezi hükümetin kararları beklemeye gerek olmadığını belirten konuşmasında "Ankara'yı beklemeyin. Sizin aklınız size yeter. Siviller olarak itirazı bırakın. Sivillik, alternatiflik üretmek, önerilerinizin içini doldurmak gerektirir. Sivil toplum örgütleri de her konuda sivilleşmelidir. Kapadokya'nın bütünlüğünü görmeliyiz. Kapadokya'da parçacı bir anlayış, bölgeye zarar veriyor. Ortak boyutta çalışıp, hepimiz pay alacağız. Havzalarda veya bölgelerde zorlama kararlar bizi geriye götürür" diyerek, konuya olan önemi vurguladı.
Kapadokya Çalıştayının ikincisi Kayseri de Saat:13:00 deki değerlendirmelerin ardından 14:00 de sona erecek...
Bilgi ve resimler için Başdere Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Karaman a teşekkür ediyoruz.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
millet - 6 yıl önce
fotoğraf çekildiğinin farkında,yakınlaşıyor.karizma yapıyor.
Avatar
Hasan Uçhisar - 6 yıl önce
turizm stratejik yön planı 2.çalıştayı ne işe yarıyor.uçhisardaki tekelli mahallesi 1.derece sit alanı elden gidiyor.eldeğmemiş kayalar parçalandı. neden ?nevşehirde yetlili yokmu bu osman süslüden hesap soracak?nerde çalıştaycılar?akp yetlilileri nerdesini? görevee davet ediyoruz.