banner461
banner195

Kapadokya'da Balon Uçuş Güvenliğinde Sorun Yok

Nevşehir Valisi, sıcak hava balonlarının denetimini SHGM ile yürüttüklerini ve bugüne kadar ciddi bir sıkıntı yaşanmadığını söyledi.Kapadokya'daki bir balon firmasının müdürü, "Kapadokya'da 20 yılı aşkın süredir balon uçuşları devam ediyor ciddi bir kaza yaşanmadı" dedi.

Kapadokya'da Balon Uçuş Güvenliğinde Sorun Yok
28 Şubat 2013 Perşembe 15:17

banner143
banner134

Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş, sıcak hava balonlarının kontrol ve denetimini Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ile birlikte titizlikle yürüttüklerini ve bugüne kadar ciddi bir sıkıntı yaşanmadığını söyledi.

 

Mısır'ın güneyindeki Luksor kentinde meydana gelen balon faciasında 18'i turist, biri Mısırlı 19 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından gözler dünyada sıcak hava balon turlarının yapıldığı en önemli merkezlerin başında gelen Kapadokya'ya çevrildi. Bölgede işletme sayısı bugün 20, balon sayısı ise 160 civarında bulunuyor. Geçen yıl Kapadokya'ya gelen 2,5 milyonu aşkın turistin yaklaşık 400 bini balon turlarına katıldı. Turizm sezonlarında günlük bin kişiyi aşan genel yolcu kapasitesiyle Kapadokya balon sektöründe çok önemli bir yere sahip.

 

Mısır'da 19 kişinin ölümüyle sonuçlanan balon kazasının kendilerini de oldukça üzdüğünü ifade eden Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş, "Sıcak hava balonculuğu ve bunun turizme yönelik bir faaliyet olarak yürütüldüğü en önemli yer Kapadokya bölgesi. Ülkemizde sıcak hava balonculuğu dahil balonculukla ilgili faaliyetler Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yürütülüyor. Ruhsat, denetim, uçuştan sorumlu olan pilotların eğitim ve sertifikasyonu Genel Müdürlük tarafından yürütülüyor. Valilik olarak da Genel Müdürlükle birlikte geçen yıldan bu yana çok sayıda toplantılar yaparak, uçuş güvenliğinin azami ölçüde nasıl sağlanacağına ilişkin çalışmalar yürütüldü ve rutin biçimde yapılmaya devam ediliyor." dedi.

 

Kazaların önlenmesi açısından önceden alınacak önlemlerin çok önemli olduğunu ifade eden Vali Savaş, uçuş ekibinin eğitimleri ve belli aralıklarla kontrollerinin yapılması, balonların teknik olarak takibi ve denetimini SHGM ile birlikte titizlikle yürüttüklerini söyledi. Savaş, balon firmalarının da ayrıca aralarında bir komisyon oluşturarak, Kapadokya Meslek Yüksekokulu'nun teknik desteği ile gerekli şartları sağlama yönünde çaba sarf ettiklerini belirtti.

 

Yaptıkları çalışmalar sonunda uçuş alanlarındaki riskleri bir harita üzerinde belirlediklerini ve bunu bütün firmalara ilettiklerini kaydeden Vali Savaş, şunları ifade etti: "Hangi alanlarda uçuş yapılmaması, hangi alanlarda hangi irtifada uçulması gerektiğiyle ilgili esas noktaları belirtmek suretiyle belirledik. Arkadaşlarımız bugüne kadar balonların teknik şartları ve pilotaj yönleriyle tespit ettiği bir sorun olmadı. Sadece ani değişen hava şartları nedeniyle hassas iniş yapmayı gerektiren durumlar oldu. Bundan sonra da alınması gereken tüm tedbirleri Valilik ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile birlikte titizlikle almaya devam edeceğiz. Mısır'daki kaza, bize daha hassas olmamız noktasında uyarıcı ve yol gösterici bir olay oldu. Şu an için Kapadokya bölgesindeki sıcak hava balonculuğu itibariyle herhangi bir risk olduğu kanaatinde değiliz. Çalışmalarımızı daha titizlikle yürütmeye devam edeceğiz." diye konuştu.

 

Göreme Turizmi Geliştirme Kooperatifi Başkanı turizmci Mustafa Durmaz ise Mısır'da yaşanan olayın bir kaza olduğunu, kazanın ise kara, hava, deniz her yerde olabileceğini belirtti. Balonların bölgede sıkı kontroller edildiği bir sistemle uçtuğunu ifade eden Durmaz, "Bölgemiz, sıcak hava balonculuğu uçuşlarının güvenli bir biçimde yapılabilmesi için dünyanın ender şartlarının olduğu bir yer. Kapadokya'da 20 yıldan beri yapılan uçuşlarda önemli denecek bir kaza olmadı. 20'den fazla balon şirketi bulunuyor. Sezonda günlük 100 balondan fazla uçuş yapılıyor. Bölgemiz, hava şartları ve iniş- kalkış alanları itibariyle son derece uygun bir ortam sunuyor. Balon uçuşları için bir sıkıntımız yok. Mısır'daki olayda teknik bir hata olabilir veya bir hata olabilir. Kapadokya'da bulunan balon firmaları uzman insanlarla çalıştığı için güvenli uçuşlar sağlıyor." ifadelerini kullandı.

 

Kapadokya bölgesi için hayati önem taşıyan balonculuk sektörünün en önemli firmalarından olan ve Anatolian Ballons'un Genel Müdürü Mahmut Uluer, Mısır'da yaşanan olay sonrasında balonla uçuşlarda bir sıkıntı olmadığını, uçuş güvenliğinin layıkıyla yapıldığını ifade etti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.