banner421
banner461
banner195

Kapadokya'da butik otel sayısı artırıyor...

Kapadokya, bu değerlerin butik otel olarak turizme kazandırılması ile birlikte tarihi dokunun en gerçekçi korunduğu dünyanın sayılı turizm merkezlerinden biri haline geliyor.

Kapadokya'da butik otel sayısı artırıyor...

banner143
banner134
1990'lı yıllarda Nevşehir'in merkez ilçeye bağlı Uçhisar beldesinde Alman bir ailenin bölgeye yerleşmesi ve bunun ardından Fransız uyruklu turistlerin eski yapıları satın alması ile başlayan Kapadokya bölgesindeki butik otel geleneği hızla yaygınlaşıyor. Uçhisar Belediye Başkanı Osman Süslü, Uçhisar beldesinde 1995 li yıllarda başlayan eski yapıların butik otel başta olmak üzere restaurant gibi turistik mekanlar haline dönüşmesi ile birlikte, yıkılmakta olan tarihi dokunun taze bir kana kavuştuğunu belirtti.

 

BÖLGE ETKİN KULLANILIYOR...

 

Bölgede 400 e yakın küçük ve büyük eski yapının 2000'li yılların başında Türk turizmcilerinin de bu alanda kendilerini göstermesi ile daha sağlıklı bir şekilde gelecek kuşaklara aktarılabilir hale getirildiğini vurgulayan Süslü, böylelikle hem tarihi dokuların yıkılıp tarihe karışmaktan kurtarıldığını,hem de turizm sektöründe etkin kullanımı ile birlikte bölgenin en modern ve en pahalı konaklama ünitelerine kavuşulduğunu kaydetti.

 

Bölgedeki turistik konaklama tesislerinde bir gecelik ücretin 100-300 TL arasında değişmesine karşın, butik otellerdeki fiyatlar 300-1000 Euro arasında değişiyor.

 

Halen Nevşehir'in merkez ilçeye bağlı Göreme ve Uçhisar beldeleri ile Avanos ilçesinin Çavuşin köyü, Ürgüp ilçe merkezi ile Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar ve Mustafapaşa beldeleri ile Ayvalı köyünde 50'yi aşkın butik otel bölge turizmine katkı sağlıyor.
Turizm Gazetesi


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.