banner461
banner195

Kapadokya’da Enfes Deneyim

Kapadokya bölgesinin en önemli el sanatları merkezindeki çanak çömlek ustaları, Dünyaca Ünlü Tabiat Harikası Periler Diyarına Yolculuğu, kendi çömleğini oluşturma şansıyla ve enfes bir tatille birleştirip müşterilerine sunuyor.

 Kapadokya’da Enfes Deneyim
15 Kasım 2014 Cumartesi 16:48

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Kapadokya bölgesinin en önemli el sanatları merkezindeki çanak çömlek ustaları, Dünyaca Ünlü Tabiat Harikası Periler Diyarına Yolculuğu, kendi çömleğini oluşturma şansıyla ve enfes bir tatille birleştirip müşterilerine sunuyor. 

Hititler'den beri çarkla çanak-çömlek yapıldığı biliniyor. Bu el sanatı kavimden kavime, babadan oğula geçerek günümüze kadar gelmiş. Kapadokya’nın dağlarından ve Kızılırmak'ın eski yataklarından elde edilen yumuşak ve yağlı kil topraklar iyice yoğrularak çamur haline getiriliyor.


Çark adı verilen ve ayakla döndürülen tezgah üzerindeki çamurun maharetle şekillendirilmesiyle istenilen çanak çömlek elde ediliyor. İşlik denilen atölyelerde üretilen çanaklar önce güneşte, daha sonra da gölgede kurutulduktan sonra, saman ve talaşla yakılan fırınlarda 800 dereceden başlayıp bin 200 derece sıcaklık arasında özenle pişiriliyor.

Yörede yemek kapları, su testileri, kışlık yiyecek saklamak için çömlekler ve küpler, su künkleri tanınan çanak ürünler arasında.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.