banner461
banner195

Kapadokya’da Tarihi oydular

Bugün Takvim Gazetesinde yer alan bir haber Bölge halkı ve turizmciler için büyük ses getirdi.İşte Takvim de yayınlanan o haber:" Açgözlüler, doğa harikası Kapadokya'yı oyup üzerine otel kondurdu. Bu durum insanın kanını dondurdu. Vatandaşların feryatları ise Ankara'dan duyuldu…"

Kapadokya’da Tarihi oydular
15 Kasım 2012 Perşembe 17:57

banner143
banner134

 Türkiye' nin turizmde göz bebeği UNESCO tarafından 'dünyada korunması gerekli kültür varlığı' olarak kabul edilen Kapadokya, butik otellere feda ediliyor. Son dönemde yerli ve yabancı turist sayısındaki artış ve butik otelde kalma arzuları, yatırımcının iştahını kabarttı. Müşterilerine güzel manzara sunmak amacıyla Peribacaları'nın ortasına ya da üstüne otel yapanlar, vatandaşların tepkileri ile karşılaşıyor. Yatırımcıların, "Turistik tesis" veya "Restorasyon" ruhsatıyla aldıkları izne sadık kalmadıkları belirtiliyor.

 

ŞİKAYETLER SONUÇSUZ KALDI

Vatandaşlar, bu tip bir otel inşaatı için şikayette bulundu. Ancak inceleme yapan T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü "Uygulamaların onaylı projeye uygun olarak yürütülmekte olduğunun anlaşılması nedeniyle yapılacak herhangi bir işlem bulunmamaktadır" cevabını verdi. İzinli yapıldığı iddia edilen inşatların her aşamasını fotoğraflayan vatandaşlar, bölgenin doğal görüntünün tamamen bozulduğunu iddia ediyor. Halk, "Kapadokya'yı kurtarmak için girişimlerini sürdürüyor.

 

BÖLGE HALKI İSYAN ETTi

Bölge halkının internette kurdukları gruplarda yaptıkları yorumlardan bazıları:

 Kapadokya hakkında konuşurken mangalda kül bırakmayan, övüp göklere çıkaranlar ve evrende eşi yok diyenler; iş yatırım ve paraya gelince sanki beş tane Kapadokya varmış gibi bu bölgeye hoyrat davranıyorlar...

 Yazık valla doğal ve tarihi dengeleri hassas olan bu bölgeye para merkezli yaklaşmak ayıptır.

 Durumun vahim olduğunu yıllardır söylüyoruz. Fakat vicdan sahibi duyarlılık gösteren hiç kimse yok; böyle giderse yakında Kapadokya diye bir yerde kalmayacak.

 Bu duruma dur denmezse gelecek nesiller Kapadokya'yı tarih kitaplarındaki fotoğraflardan görecek.

 Ellerinde hilti ve kompresörlerle geleceğimizi kesiyor. Doğamızın ve tarihimizin katlediyorlar.

 Bölgemizin merkezinde yapılan bu yapı Kapadokya doğal dokusuna saplanan bir hançer gibi yükseliyor.

 Göreme'de bir vadiyi 1 yıldır oyuyorlar... Bölge turistik yürüyüş alanı, en yakın yerleşim 10 km uzakta. Şikatlerimiz sonuçsuz kaldı...

 

http://www.takvim.com.tr/Guncel/2012/11/09/tarihi-oydular


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Olçumun biri - 6 yıl önce
vatandaş bozar belediye yapar, mış görevi buymuş belediyenin. telaşe etmeyin yanlış varsa belediyemiz düzeltir iki kat imar izni olan bu yerlerin üç kat inşaatlar yükseldiğini görüyoruz, ve bekliyoruz imarın üç kata çıktığını ilan etmelerini.
Avatar
METİN GÖRÜN - 6 yıl önce
ben çat kasabasinda yapilan oteli̇ gezdi̇m çok güzel oluyor.bence tari̇hi̇ bozmadan orji̇nali̇ne sadik kalarak yapildiği sürece bir şey olacagini sanmiyorum