banner461
banner195

Kapadokya’da turizmci sinek avlıyor

Türkiye'nin en önemli ve en gözde turizm merkezlerinden birisi olan Kapadokya'ya gelen yabancı turist sayısı yüzde 70 azaldı.

Kapadokya’da turizmci sinek avlıyor
11 Nisan 2016 Pazartesi 18:57

banner143
banner134
Yerel turist rehberlerinden alınan bilgilere göre, geçen yıl yaklaşık 2 milyon yabancı turistin geldiği Kapadokya'ya eğer terör ortamı son bulmazsa bu yıl 600 bin turistin gelmesi bekleniyor

Peri bacaları, kayadan oyma evleri, vadileri, testi kebabı başta olmak üzere nefis yöresel yemekleri ve sıcak hava balonlarıyla tarih ve kültürün bir arada bulunduğu Nevşehir, Aksaray ve Kayseri üçgeninde yer alan Kapadokya, Türkiye'nin en görkemli hazinelerinden biri olarak öne çıkıyor.

Kapadokya'nın dünyada da benzeri yok... UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan bölgeye özellikle Japonlar ve Güney Koreliler ilgi gösteriyor. Ancak İstanbul ve Ankara'da meydana gelen terör eylemleri, turistleri Türkiye'den vazgeçirmiş durumda. Bu gelişmeden İstanbul ve Antalya'nın yanı sıra Kapadokya'nın merkezini oluşturan Nevşehir de etkilendi.

Rehberler işsiz kaldı
Yeni Mesaj'a konuşan Japonca kokartlı bir profesyonel turist rehberi, bölgeye gelen yabancı turist sayısının bu yıl yüzde 70 azaldığını vurguladı. Geçen yıl Ocak ayında 4, Şubat ayında 2 tur yaptığını dile getiren rehber, "Bu yıl Ocak'ta bir tur yapabildim. Şubatta ise tur yapamadım. Yanımda çalışan 4 rehberi de ücretsiz izne çıkardım" şeklinde konuştu. Bu durum Kapadokya'nın en çok ziyaret edilen Göreme Açık Hava Müzesi, Zelve, Paşabağları, Uçhisar gibi tarihi ve turistik merkezlerinde de net olarak görülüyor. Japonlar ve Koreliler Kapadokya'ya yılın her mevsiminde geliyor. Avrupalılar ise genelde Nisan ve Mayıs aylarını tercih ediyor. Normalde Kapadokya bugünlerde en yoğun dönemine girmiş olmalıydı. Ancak terör eylemleri ve Türkiye'nin içini ve etrafını saran sıcak çatışmaların turistleri net bir biçimde ülkemize gelmekten nasıl caydırdığı Kapadokya’da kendini gösteriyor. 
Yerli turist yoğunluğu var
Yabancıların ortalıkta nadiren göründüğü Kapadokya bölgesinde, geride bıraktığımız hafta sonu yerli turist yoğunluğu dikkat çekti. Bölgede, öğrenci gruplarının da katılımıyla müze ve ören yerlerinde gözle görünür ziyaretçi artışı dikkati çekti. Türkiye'nin dört bir yanından hafta sonları düzenlenen tur programları ile lise, üniversite öğrencileri ve meslek gurupları, müze ve ören yerleri önünde uzun kuyruk oluşturdu. Öğrenci grupları genellikle günübirlik geldiği için bölge ekonomisine katkısı sınırlı oluyor. Yerli tur grupları da haftasonunu tercih ettiğinden konaklama ve yeme-içme tesislerine sınırlı katkı sağlıyor. Bunun sonucunda Kapadokya coğrafyası haftaiçi turiste hasret kalıyor.

Kapadokya , Antalya , İstanbul Turizmi İçin artık geç kalmadan bir şeyler yapmak lazım...


Yeni Mesaj

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Ürgüplü mehmet - 2 yıl önce
Hükümetim çok yaşa
Avatar
- 2 yıl önce
Sinekte yok:)
Avatar
gulşehirli - 2 yıl önce
Zamanında çok kazandılar haklı yada haksız yonden.. Bizim insanımızın gozu aç. Hiç umrumda deil daha beter olsunlar.
Avatar
Balon - 2 yıl önce
Sadece rehber arkadaşlarımız degil balon pilot ve yer ekiplerine işden çıkarılıyor