banner461
banner195

KAPTİD Başkanı Dinler : “2014’ü çok aradık - Umudumuz 2016“

Yakup Dinler, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın internet sitesinde yılın ilk dokuz ayında yabancı ziyaretçi sayısının yüzde 1.1 azalışla 29.76 milyon olarak gerçekleştiğini duyurduğunu söyledi.

 KAPTİD Başkanı Dinler : “2014’ü çok aradık - Umudumuz 2016“
31 Ekim 2015 Cumartesi 14:35

banner143
banner134
 KAPTİD Başkanı Dinler : “2014’ü çok aradık - Umudumuz 2016"


Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Yakup Dinler, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın internet sitesinde yılın ilk dokuz ayında yabancı ziyaretçi sayısının yüzde 1.1 azalışla 29.76 milyon olarak gerçekleştiğini duyurduğunu söyledi.  Türkiye’ye gelen turist sayısının Ocak ayındaki yüzde 9.0’luk artışın ardından, Şubat ve Mart aylarında da yüzde 2.3 dolayında yükseldikten sonra sürekli inişe geçtiğini vurgulayan Dinler, sonraki aylarda turist girişleri, Temmuz’daki hafif toparlanmanın dışında sürekli düştüğünü söyledi. %1.1 gibi bir düşüş düşük gibi gözükse de aslında gözüken durum hiçte öyle değil. Zira bu istatistiklerde “yabancı ziyaretçiler” arasında Suriye, Irak ve Afganistan gibi ülkelerden gelen göçmen sayıları da dahil. Ayrıca bildiğiniz üzere yatak arzı sürekli artmakta olduğundan göçmenler hariç yabancı ziyaretçi sayımızın sürdürülebilir turizmimiz açısından en az her yıl %7-8 oranında artması gerekmektedir. Bütün bu doneleri üst üste koyduğumuzda kaybımız aslında %1.1 değil %15’ten daha fazladır.


ÇÖZÜM TANITIMDA!


Turist sayısındaki bu düşüşün tüm Türkiye’yi olduğu gibi tüm Kapadokya Bölgesi’ndeki turizmi de olumsuz yönde etkilediğini belirten Dinler “Bu yıl maalesef beklediğimiz yabancı turist sayısına ulaşamadık. Özellikle Kapadokya’nın en yüksek sezonları olan bahar aylarında patlama yapmasını beklediğimiz turist sayısında bir önceki yıllara göre önemli bir düşüş sağlandı. Bu da bölgedeki turizmcileri olumsuz yönde etkiledi. Bunda elbet yaşanan siyasi belirsizlik, terör olayları ve Türkiye’nin yurtdışında İŞİD destekçisi olarak gözükmesi önemli rol oynadı. Ancak işin temelinde başka sorunlar da var. Bu sorunların en başında tanıtım noktasında çok ciddi eksikliklerimizin olması” dedi.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.