banner461

Kayseri İle Nevşehir Ortak Zirvesi !

Orta Anadolu'nun iki komşu kenti Kayseri ve Nevşehir Ortak Zirvesinde ikinci randevu Ürgüp ilçesi ortahisar kasabasında gerçekleştirildi. !

banner503
Kayseri İle Nevşehir Ortak Zirvesi !
19 Ocak 2015 Pazartesi 20:19

banner143
banner134
Orta Anadolu'nun iki komşu kenti Kayseri ve Nevşehir Ortak Zirvesinde ikinci randevu Ürgüp ilçesi ortahisar kasabasında gerçekleştirildi. !

Kapadokya ve Erciyes’i birbirine entegre ederek bölgesel bir turizm merkezine dönüşmeyi amaçlayan proje için düğmeye basıldı. Bu amaçla düzenlenen Kayseri İle Nevşehir Ortak Zirve Toplantısına,Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan,Kayseri Valisi Orhan Düzgün,Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver,Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, TBMM Başkan Vekili Sadık Yakut, Nevşehir Milletvekilleri Ahmet Erdal Feralan ve Ebubekir Gizligider, kaymakamlar, belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Kayseri ve Nevşehir üst düzey Siyasi ve bürokratlarıyla idarecilerini bir araya getiren toplantının ikincisinde ev sahibi olarak Toplantının açılış konuşmasını yapan Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, Amacımız iki komşu ve iki kadim kentin Turizm çatısında bir araya gelerek Erciyes ve Kapadokya bütünlüğünde ortak dayanışmanın sağlanması adına bir araya gelmiş bulunuyoruz dedi. Vali Ceylan, Her iki kentin önemli değerleri olan Kapadokya ve Erciyes adına Bu bölgede nasıl ortak bir turizm potansiyeli oluşturabiliriz? ve turizmden maksimum  istifade edebilirizi bugün burada masaya yatırarak zaman kaybetmeden yol haritası çizerek start vermeyi planlıyoruz dedi. ...

Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan da imrenerek izlediği Erciyes Master Planı’nın Kapadokya ile entegre edilerek bir turizm sinerjisi oluşturması projesini heyecanla takip ettiğini söyledi. Vali Ceylan, Kapadokya’da kış döneminde duraksayan turizmin Kayak Turizmi ile birleştirilmesi fikrinin bölge ve ülke turizmi açısından çok önemli olduğunu kaydetti. 

 Erciyes ve Kapadokya turizmde bölgesel güç oluyor

Kayseri Valisi Orhan Düzgün ise yaptığı konuşmasında kış aylarında Kapadokya’nın Erciyes’ten önemli ölçüde istifade edebileceğini, yazın da Kapadokya’ya gelen turistlerin bölgede kalma sürelerini uzatmak için Erciyes’in stratejik bir partner olabileceğini ifade etti.

Dünyada bir marka destinasyon olan Kapadokya ile Erciyes entegrasyonunu sağlayarak bölgesel bir turizm merkezi haline getirme çalışmalarına bir yenisi daha eklendi.

İKİ ŞEHİR DE KAZANACAK

Kayseri ve Nevşehir valileri, belediye başkanları ve turizm aktörleri Nevşehir in Ürgüp ilçesin ebağlı Ortahisar da ki bir otelde bir buluşarak konuyu masaya yatırdılar.

Vali Düzgün, Erciyes Dağı’nın dünya çapında bir kış turizm merkezi haline geldiğinin altını çizerek bölgesel kalkınmada kayağın öncü rolünü vurguladı. Erciyes-Kapadokya bütünleşmesini “Cultural Skiing” (kültür kayağı) konseptiyle tüm dünyaya hitap edebilecek bir marka olarak sunmayı hedeflediklerini belirten Cıngı, özellikle kış aylarında Kapadokya’nın Erciyes’ten önemli ölçüde istifade edebileceğini, yazın da Kapadokya’ya gelen turistlerin bölgede kalma sürelerini uzatmak için Erciyes’in stratejik bir partner olabileceğini ifade etti.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki de konuşmasında Nevşehir ve Kayseri’nin turizmde birlikte çalışması halinde her iki şehrin de kazançlı çıkacağını söyledi.

KÜLTÜREL DEĞERLER SÜRDÜRÜLMELİ Kayseri Valisi Orhan Düzgün ve Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan’ın yanı sıra her iki şehirden turizm yatırımcılarının katılımıyla Orthisar da düzenlenen Erciyes-Kapadokya Çalıştayı’nın ikincisinde konuşan Başkan Özhaseki, belediyelerin gündemlerinin değiştiğini belirterek, “Belediyelerin 15-20 yıl önce birinci gündemleri altyapıydı. Aradan biraz zaman geçti, belediyeler üst yapıya yöneldi. Fakat bir süre sonra bunun da yetmediğini hepimiz anladık. Çünkü kültürel öncelikli bir kalkınmaya doğru gidilmeli ve bir proje olarak bu ortaya konulmalı. Bir taraftan kendimize has zenginliklerimiz, güzelliklerimiz var ve bunların açığa çıkarılması, kültürüle değerlerimizin sürdürülmesi lazım. Bir taraftan da kalkınma hamlesinde birtakım adımlar atılması lazım” dedi.

“150 MİLYON AVRO’DAN FAZLA PARA HARCADIK” Çağın ruhunu yakalayamayan şehirlerin gerilediğine dikkat çeken Başkan Özhaseki, Büyükşehir Belediyesi’nin bir çalışma yaparak Kayseri’yi geleceğe taşıyacak projeleri 10 başlıkta belirlediğini ifade ederek, “Diğer konularda olduğu gibi turizmde de kendi avantajlarımızı tespit ettik ve bir hedef koyduk. Elimizde Erciyes Dağı var. Daha önce de biliyorduk ama ülkemizdeki idare yapı nedeniyle Erciyes’e el atılamıyordu. 2005’te çalışmalara başladık ve bugüne kadar 150 milyon avrodan fazla para harcadık. Alt ve üstyapıyı bitirdik. İş artık fiiliyata geçiyor. Bir çocuğa gösterilen ihtimam neyse o ihtimamı göstererek Erciyes’e yatırım yapmaya devam ediyoruz. Erciyes ayarında kayak merkezi Türkiye’de yok ama 100 tane olmasını diliyorum. Fazla olursa burası bir pazar olur” diye konuştu.

TURİZMDE SİNERJİ YARATACAK Kapadokya bölgesinde olmamızın ve beraber anılmamızın müthiş bir avantaj olduğunu vurgulayan Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, “Bölgeye gelen turistin hem gezip göreceği, gördüğü tarihsel ve kültürel ortamdan etkileneceği hem de spor yapacağı bir durum var. Eğer Nevşehir ve Kayseri beraber olursa bu konuda her iki şehir içinde çok ciddi kazançları olur” dedi.

KAYAK İÇİN GELENLERE KAPADOKYA TANITILACAK Kayseri Valisi Orhan Düzgün kültür turu için gelenlere kayak merkezi imkanı sunulmasının, kayak merkezi için gelenlere Kapadokya imkanı sunulmasının satılabilir bir turizm paketi olacağını ve bölgenin turizm çeşitliliğini de artıracağını söyledi. Kayak turizmi için ülkemize gelenlerin ağırlıklı olarak Avrupalı turistler olduğunu, Kapadokya’yı ise Uzakdoğu ağırlıklı turistin ziyaret ettiğini hatırlatan Vali Düzgün, Uzakdoğu’dan gelenlere kayak turizminin, kayak için Avrupa’dan gelenlere de Kapadokya’nın tanıtılacağını kaydetti. Çalıştay’a katılan turizm yatırımcıları da Erciyes Projesi’nin bölgede turizm potansiyeline çok büyük bir ivme kazandıracağına dikkat çekti ve Erciyes-Kapadokya ikilisinin birbirine çok yarar sağlayacak bir turizm değeri olduğuna vurgu yaptı.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
vtandaş - 5 yıl önce
gayserili sizi iki dakkada ganadırır önce hava alanınızı kapattırır sonra peribacalarını himayesine alır bitti gitti işte....
Avatar
kayak kaydırır - 5 yıl önce
kapadokyaya gelen 3 milyon turist gayserinin iştahını kabartmış