banner461
banner195

Kayseri Lobisi Kapadokya Turizmine Gözünü Dikti

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Ankara’da yapılan ‘’8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası’’na katılan Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Kayseri Nevşehir Bütünlüğünde Değerlendirilmeli dedi...

Kayseri Lobisi Kapadokya Turizmine Gözünü Dikti
09 Nisan 2015 Perşembe 23:10

banner143
banner134
 Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Ankara’da yapılan ‘’8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası’’na katıldı.


            Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İkiz Kulelerde düzenlenen Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası; Başbakan Ahmet Davutoğlu ile 9 bakan, ülke genelindeki 365 Oda-Borsa Yönetim Kurulu Başkanları, Meclis Başkanları ve 81 ilin Şura temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.


TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen Şura’da, Başkan Hiçyılmaz; Kayseri’yi temsilen sorunlara ilişkin çözüm önerilerini hükümete aktardı.


Hiçyılmaz, Şura’da yaptığı konuşmasında; hızla büyüyen Kayseri’ninyurtiçi,  yurtdışı yolcu ve kargo taşıma ihtiyacını karşılamak için havaalanınıngenişletilerek gerçek anlamda uluslararası bir niteliğe kavuşturulmasınıngerektiğini vurguladı.


Ankara-Sivas arasında yapılmakta olan Yüksek Hızlı Tren projesine bağlı olarak, Yerköy-Kayseri tren hattının programa alınmış olmasından dolayı Hükümete teşekkür eden Hiçyılmaz, “Kayseri-Samsun, Kayseri-Mersin arasındaki yük taşımacılığının iyileştirilmesinde ve Kapadokya’yı Antalya’ya bağlayacak olan Yüksek Hızlı Tren hattının inşasında da aynı duyarlılığı Hükümetimizden bekliyoruz. Böylelikle Anadolu’nun merkezi, Türkiye’nin her yönüne bağlanmış olacaktır. Navlun bedeli kârımızı aştığından, bu yatırımlar tamamlanıncaya kadar Kayseri-Mersin tren taşımacılığında sağlanacak navlun sübvansiyonu rekabet gücümüzü artıracaktır. Bir örnek verecek olursak, Kayseri’den Mersin’e 700 dolara gönderdiğimiz 40’lık konteynırı, Mersin’den Rotterdam’a 350 dolara ulaştırabiliyoruz” dedi.

Kayseri Nevşehir Bütünlüğünde Değerlendirilmeli
Kapadokya Bölgesine yönelik turizm politikası hakkında da konuşan Hiçyılmaz, “Sadece Nevşehir il sınırları içinde dar bir bölgeye yönelik turizm politikası uygulamalarının, Hükümet eliyle Kayseri’yi de kapsayan daha geniş; doğa, kültür, tarih ve sağlık turizmine dönüştürülmesi ve bunu yaparken yerel yönetimlerle birlikte hareket edilmesinde yarar vardır. Böylece, sadece Nevşehir sınırları içerisindeki dar bir bölgeye gelen turistlerin Kayseri ve yöresindeki turistik değerleri de ziyaret etmeleri sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.


Erciyes ve Aladağları birlikte ele alan bir turizm destinasyonunun planlanması gerektiğine vurgu yapan Hiçyılmaz, “İnsanımızın artan gelirden daha fazla pay almasını sağlayacak turizm politikalarının uygulamaya geçirilmesi uygun olacaktır” dedi.


Teşvikler konusunda da konuşan Hiçyılmaz, “İmalat sanayii işletmelerine verilen teşviklerin; Kayseri merkez için 3. derece, ilçelerde ve organize sanayi bölgelerinde faaliyet göstermeleri halinde 5. derece olarak değerlendirilmesi, mevcut işletmelerin de bundan faydalanabilmesi sağlanmalıdır. Teşvik Belgeli Yatırımlarda; yerli makine ve teçhizat kullanan girişimcilerin, yerli harcama oranları kadar kısmın bir alt bölge yatırım teşviklerinden yararlandırılması uygun olacaktır. Tarım ve hayvancılık sektörüne yönelik IPARD desteklerinden Kayseri’nin yararlandırılması ya da Tarım Bakanlığı desteklerinin IPARD düzeyine çıkarılması sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.


Hiçyılmaz, şura sonunda TOBB tarafından, oda ve borsalardan gelen tüm sorunların ve çözüm önerilerinin kitap haline getirilerek ilgili bakanlıklara gönderileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
cansu - 3 yıl önce
bizim vekiller uyudugu sürece kayserililer peri bacalarını bile yerlerinden söküp götürürler.ama malesef bizim vekillerin uykudan uyanacak hallaeri ve niyetleri yok.
Avatar
siyasetşart - 3 yıl önce
siyasi kulis olmadığı surece malesef kayserili hepsini alır olmayan siyasilerimiz uyanın uyanın artık
Avatar
uchisarlı - 3 yıl önce
Adamlar açgözlü elindeki sanayiyle yetinmiyor memleketimin turizminede el atmak istiyor.Bizim ak'lar uyumaya devam ederse kayserinin ilcesi oluruz bu gidişle.Hani proje hani kalkınma hani sosyal tesis? Nerde güney cevre yolu? Nerde hızlı tren? Siz daha embesil gibi oy atın bunlara neymiş adaycı değil tayyipcilermiş...ne yaptı lan tayyip nevsehire? En son ne zaman geldi mitinge? Vah benim memleketlimim sorgulamayan insanı.
Avatar
urguplu - 3 yıl önce
Neden bu kadar kafaya takiyorsnuz nevsehir degil urgubu baglayin kendinize her sey istediginiz gibi olur ak par. Biraz daha yalamak lazim ama...
Avatar
nevctiy - 3 yıl önce
bizimkiler uyur kayserili kendine çeker ,durmak yok uyumaya devam