banner461
banner195

Kilise ve Şapelleri İle Ünlü Belde Mustafapaşa

Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa beldesinin sınırları içerisinde bulunan 36 kilise ve şapel, Hristiyan turistlerin dikkatini çekiyor.

Kilise ve Şapelleri İle Ünlü Belde Mustafapaşa
04 Ocak 2014 Cumartesi 11:18

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa beldesinin sınırları içerisinde bulunan 36 kilise ve şapel, Hristiyan turistlerin dikkatini çekiyor.

Mustafapaşa Belediye Başkanı Levent Ak, beldelerinin Kapadokya bölgesinin en zengin kültür merkezi olarak bilindiğini söyledi. Mustafapaşa'nın, tarih, doğa ve kültür değerlerini kapsayan çok sayıda varlığa sahip olduğunu kaydeden Ak, "36 kilise, 6 yeraltı şehri, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nca tescili yapılmış 140, henüz tescili yapılmamış 250 olmak üzere toplam 390 adet tarihi konağa sahibiz. Mustafapaşa, peribacaları, yeraltı şehirleri, kiliseler, vadiler, 24 kilometre uzunluğunda her yaşa hitap eden yürüyüş yolu, Ören yerleriyle binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret mekanıdır. Türk-İslam eserleri, Osmanlı ve Selçuklu dönemi yapıları ile de önemli bir konumdayız." dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.