banner461
banner195

Kimse Kulak Vermedi

Nevşehir’in Ürgüp ilçesindeki Sofular Köyündeki tarihi doku sahip çıkılmayı bekliyor.

Kimse Kulak Vermedi
26 Aralık 2013 Perşembe 10:35

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir’in Ürgüp ilçesindeki Sofular Köyündeki tarihi doku sahip çıkılmayı bekliyor.
Ürgüp ilçesine bağlı köyler arasında en fazla nüfus yoğunluğunun yaşandığı köylerden biri olan Sofular Köyünde göze çarpan ancak yetkililerin bir türlü önem vermedikleri gözlenen tarihi dokunun ne zaman olup ta birileri tarafından keşfedileceği merak konusu.
Köydeki eski yerleşim alanlarının turizme kazandırılması halinde bölge turizmine olumlu yansımaları olabileceği gözlenen Sofular Köyündeki tarihi ve turistik dokunun keşfedilmesi bir tarafa yetkililer tarafından ya da yetkili kurumlar tarafından ne zaman koruma alınacağı da merak ediliyor.
Kayadan oyma yerleşim alanlarının bulunduğu Sofular Köyündeki eski yerleşim alanlarının turizme kazandırılması halinde köye yerli ve yabancı turistlerin ilgi göstereceğini belirten yöre sakinleri, şu ana kadar il kültür ve turizm müdürlüğü tarafından bu bölgede ciddi bir araştırma ve inceleme yapılmadığını belirtiyorlar.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
smaragd safir - 4 yıl önce
benim rahmetli dedemin evi var insallah koruma altina alinir ve degerlendirilir köyümüz icin :
Avatar
Ürgüp Sofular,li Erkan Akbulut - 4 yıl önce
merhabala saygi deger köylülerim saygi deger hemserilerim bizler bu gibi yazilari paylasip begenmedigimiz sürece hic kimse ne görür nede bilgisi olur kimsede ilginelmez lütfen begeni yapalim paylasalim ki bu güzel memlekezimize destek cikilsin hoscakalin hürmetler saygilar