banner461
banner195

Kozaklı Termal Birliği Emitt 2014 Fuarında Tanıtılacak

Son yıllarda gerçekleştirilen yatırımlarla Türkiye'nin en önemli termal turizm merkezlerinden biri haline gelen Kozaklı Termal Oteller Birliği ,30 Ocak-2 Şubat 2014 tarihinde düzenlenecek olan EMITT Fuarı’nda yer alarak dünyaya açılıyor.

Kozaklı Termal Birliği Emitt 2014 Fuarında Tanıtılacak
22 Ocak 2014 Çarşamba 19:44

banner143
banner134

Türkiye sağlık ve sağlıklı yaşam sektörü Kozaklı Termal Oteller Birliği , 2014 EMITT Fuarı’nda yer alarak dünyaya açılıyor.
Son yıllarda gerçekleştirilen yatırımlarla Türkiye'nin en önemli termal turizm merkezlerinden biri haline gelen ve deyim yerinde ise Termal Otel Cenneti Nevşehir'in Kozaklı ilçemiz,Kozaklı Termal Birliği ile  Emitt 2014 Fuarında boy gösterecek.


2014 EMITT Fuarı’nda sağlık turizmine özel salon!

İstanbul Beylikdüzü Fuar Merkezinde gerçekleştirilen 2014 EMİTT Fuarına Nevşehir Tarih ve Turizm cenneti Kapadokya Bölgesi ile Sağlık Turizmi adına Türkiye nin göz bebeği KOZAKLI Termal Tesisler Birliği Standı Emitt fuarı 9. Hall ‘de ki Fuar Alanı 3.Salonda tanıtılacak.


Kozaklı´da kaplıca sağlık turizmi açısından önemli bir yere sahipdir.

Nevşehir ili civarında çok sayıda içme ve kaplıca vardır. İllede kaplıca denince akla Kozaklı gelmektedir. Nevşehir´deki kaplıcaların ve içmelerin bir bölümü, gelişen turizme paralel olarak değerlendirilmeye başlamış, bu anlamda son yıllarda önemli gelişmeler göstermişdir.

Kozaklı'nın güneyinde dere yatağı boyunca, çok sayıda su kaynağı vardır. Devlet Su İşlerinin verilerine göre toplam debisi 30lt/sn´ye ulaşan bu suların bir kısmı dereye karışmakta, bir bölümü ise, bir süre açıktan aktıktan sonra yeniden yer altına çekilmektedir.

Kozaklı'nın doğusunda özel idare'nin eski Kozoğlu hamamı vardır. Günümüzde bu hamam, havuz taşları dışında bütünüyle yıkılmış durumdadır. Suyu az olmakla birlikte, Türkiye´nin en yüksek radyoaktif olma özelliğine sahip kaplıcalardan biri Kozaklı'dadır.

Sondajlarla toplanan suyun bir bölümü, yeni yapılan turistik Motellerde ve hatta son derece lüks Hotellerde kullanılmaktadır. Üç ayrı havuzdan birbirine akıtılarak soğutulan su, banyolara ve dairlere verilmektedir. İlçe'deki belediye Kaplıcası´nın (eski hamam) da sıcak su gereksinimi de bu kaynaklardan karşılanmaktadır. Kaplıcanın kadın ve erkek bölümlerine iki ayrı kaynaktan su gelmektedir.

Su Isısı:   27°C - 93°C

PH Değeri:   6,7 - 7

Yararlanma Şekilleri:   İçme, banyo veya buhar soluma yöntemi.

Özellikleri:   Klorürlü, Sülfatlı, Bikarbonatlı, Sodyumlu, Kalsiyumlu, ve Radyoaktif bir bileşime sahipdir. Alman Kaplıcalar Birliği sınıflandırmasına göre A ve C grubu şifalı sular grubuna girmektedir.

Tedavi Ettiği Hastalıklar:    iltihabı olmayan romatizmal hastalıklar, kireçlenmeler, cilt hastalıkları,  kemik, eklem ve kas hastalıkları, kronik iltihaplı kadın hastalıkları, kalp ve kan dolaşımı hastalıkları, solunum yolları hastalıkları, sinirsel hastalıklar, ameliyat sonrası rahatsızlıklar, damar sertliği ve mantar hastalıkları'nın tedavisin de başarılı sonuçlar alındığı gözlenmişdir.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.