banner461
banner195

MHP Ankara Milletvekili Yeniçeri’den Uçhisar’daki İnşaatlarla İlgili TBMM’ye Soru Önergesi

İlk kez FİB Haber Merkeziyle kamuoyuna taşıdığımız Nevşehir merkeze bağlı Uçhisar kasabasındaki muhtelif yerlerdeki betonlaşma konusundaki haberlerimiz ses getirmeye devam ediyor.

MHP Ankara Milletvekili Yeniçeri’den Uçhisar’daki İnşaatlarla İlgili TBMM’ye Soru Önergesi
19 Şubat 2013 Salı 12:09

banner143
banner134

 En son Kapadokya doğal dokusuna uygun olmadığı gerekçesiyle yürütülen Uçhisar daki İnşaatlaşma FİB Haber Merkezi tarafından Turizm Bakanlığına kadar taşınmıştı.Sonrasında STK lar ve Yöre insanlarımızın tepkileri sonrasında konu Ulusal Basına kadar taşınmış Rahmetli Mehmet ali Birand da Kanal D ekranlarında Ana haberlerde bu konuyu eleştirmişti. Uçhisar da ki inşaatlaşama konusunda binlerce imza kampanyaları ile Kapadokyadan yükselen tepkiler gittikçe büyürken Şimdide MHP Ankara milletvekili Prof. Dr. Özcan Yeniçeri, Kapadokya’daki inşaatlarla ilgili TBMM’ye soru önergesi verdi.

 

Edidniğimiz bilgilere göre MHP Ankara Milletvekili Prof. Dr. Özcan Yeniçeri, Nevşehir merkeze bağlı Uçhisar kasabasında geçici olarak durdurulan Arinna Lodge ve CCR Hotels ek inşaatları ile ilgili olarak TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi sundu. 23 Ocak 2013 tarihli ve 17016 sayılı önergede, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan, Uçhisar’daki söz konusu projelere ve benzeri projelere Koruma Kurulu’nun nasıl izin verdiğinin açıklanması talep ediliyor.

TBMM Başkanlığı tarafından “imzada” olduğu belirtilen önergenin tam metni şöyle:

 

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na

Aşağıdaki sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini saygılarımla arz ederim. 22.01.2013

 

UNESCO tarafından doğal ve kültürel miras listesine alınan Kapadokya bölgesinin doğa, siluet ve tarihi dokusu hızla tahrip edilmektedir. Bundan hareketle;

 

1) Yakın zamanda bakanlığınızın girişimiyle Uçhisar Kalesi çevresinde yapımı durdurulan otellere ve benzeri projelere Koruma Kurulu nasıl izin vermektedir?

 

2) Bu otellerden Arinna adlı otelin bir parselinin doğal sit alanı içinde yer aldığı doğru mudur?”

 

Konuyla ilgili TBMM içtüzüğü ne diyor?

TBMM’nin “Denetim Yolları” başlıklı altıncı kısmında yer alan 99. Madde’de yazılı sorunun cevabı konusunda şöyle deniyor:

 

MADDE 99 Yazılı soruların cevabı, Başbakanlık veya ait olduğu bakanlık eliyle Başkanlığa sunulur. Başkan, bu cevabı derhal soru sahibine iletir. Cevap ayrıca soru metniyle birlikte Başkanlıkça alındığı günkü veya bir sonraki birleşim tutanağının arkasına eklenir. 

Yazılı sorular, Başbakanlığa veya ait olduğu bakanlığa gönderildiği tarihten itibaren en geç on beş gün içinde cevaplandırılır. 

Başkan, bu süre içinde cevaplandırılmayan yazılı sorular için Başbakanın veya ilgili bakanın dikkatini çeker. 

Yazılı sorular, dikkat çekme yazısının gönderildiği tarihten itibaren on gün içinde de cevaplandırılmazsa, önergenin süresi içinde cevaplandırılmadığı gelen kâğıtlar listesinde ilan edilir.

Hükümet, yazılı sorunun cevabını, gereken bilgilerin derlenebilmesi için Başkanlığa bilgi vermek suretiyle bir ayı geçmemek üzere geciktirebilir.

 

Kaynak: Peribacası Dergisi


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Uçhisarlı Ahmet - 5 yıl önce
evettt, uçhisarlılar şimdi sözün bittiği yermi yoksa sözün başladığı yerdmiyiz diyeyim.mhp li millet vekiline teşekkür ederim.bunu yapması gereken nevşehirin 3 millet vekilleri idi.sayın millet vekiline teşekkür ederim.arkadaşlar sakınha benn mhpli değilim bunu bilesiniz
Avatar
Metin - 5 yıl önce
uçhisara sahip çıkan herkese başta sivil toplum örgütlerive duyarlı uçhisarlılara teşekkürler. inşeallah emekleriniz sonuçsuz kalmayacaktır. uçhisarın belediye başkanı bu işin müsebbibi teksorumlu olduğu için adalet tecelli eder ve adalete snsuz güveniyoruz. konuya hasasiyet gösterenlere ve emeği geçenlere çok teşekkürler. yalnız uçhisarda birdaha akp nin kazanması daima arzumuz.akpli millet vekilleri ie nevşehir akp li yöneticilere konuya gerekli duyarlılığı göstermeler.başna sahip çıkarak değil.adalete sahip çıkarak lütfen adelet yerini bulsun.ilgililerin hesabı sorılsun vicdanlar ozaman huzur bulur
Avatar
Bayram Ulkat - 5 yıl önce @Metin
hangi akp belediyesine bir işlem yapıldıki buna yapılsın. milletvekilleride isteselerde ilgilenemezler mümkünmü ? nevşehirin sorununu başka vekiller dile getirirken bunların yüzü kızarmayacakmı?
Avatar
Hacı - 5 yıl önce
arkadaşlar hep doğru söylüyorsunuz denecek birşey yok.uçhisarın sözde güya belediye başkanını şimdide tanıyuordum öncede, şimdiki halinide geçmiş haline,derleryaa hey gidi günler heyyy deye.bişiler anladınızmı bilmem.servetinden bahsettim.önce it yatağında ekmek ufağı arardı. şimdi demeye gerek yok fazla söze gerek yok. sizler daha iyi biliyorsunuz.bunlarla kim ilgilenecek hesabını kim soracak yanına karmı kalacak,akpli vekiller yaa allahtan korkundaa ilgileninn lütfen.
Avatar
hisar - 5 yıl önce
uçhisalılar korkmayın adalet birgün olurda yerini bulur sabredin biraz hak birgün tecellii eder. allah herşeyi görüür ve bilir.dünya senin olsa ne olur.hepsi yerinde yani dünyada kalacak.şunu heç kimse unutmasın bunun hesabı öteki dünyada sorulacak.heryer onun olsa nolurki imamhatibi boşuna işgal etmiş o yazıklar olsun
Avatar
kasabamı seviyorum . - 5 yıl önce
duyarli kişilere teşekur ederim. ama osman susluye degil,kasabani cebinden cok duşunursen,iyi olur osman efendi........umarim bu yaziyi okursun.....