banner461
banner195

Moskova'da Kapadokya Rüzgarı Esti

Rusya’nın başkenti Moskova’daki Krasnaya Presnya parkında üç günlük Türkiye festivali yapıldı.

Moskova'da Kapadokya Rüzgarı Esti
21 Haziran 2017 Çarşamba 21:41

banner143
banner134
Moskova'da Türk turizmi ve kültürünün tanıtıldığı "Türkiye Festivali" yoğun ilgi görüyor. Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen "Türkiye Festivali"ne katılım oldukça fazlaydı.

‘Moskova’daki Türkiye Festivali’ni 200 bin kişi ziyaret etti’

Türkiye Otelciler Federasyonu TÜROFED’in girişimiyle,Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD), Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ve Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB)’un destekleriyle, Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği ve Moskova Belediye Başkanlığı’nın işbirliğiyle düzenlenen festivalde ziyaretçiler, Türkiye’nin kültürü, tarihi ve gelenekleriyle tanışma fırsatını yakaladı.

Festivalde İstanbul, Antalya, Muğla, İzmir, Aydın, Nevşehir, Gaziantep, Adana ve Mersin gibi şehirlerin birçok turizm beldesi bölgesel değerleri ve turizm zenginlikleri de kurulan çadırlarda tanıtıldı.

Moskova’da ilk defa düzenlenen bu etkinlikle ilgili konuşan Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, şunları söyledi: Moskova’da ilk defa bu çapta düzenlenmekte olan Türkiye Festivali’nin çok iyi bir organizasyonla devam ettiğini görüyorum. Moskovalıların buna büyük ilgi gösterdiğini görüyorum. Biz onları tabi Türkiye’de görmek isteriz, ama bazen de fırsatımız oluyor, Türkiye’yi buraya getirmiş oluyoruz. Burası, Türk ve Rus insanlarının yakınlaşması için, bir Türk-Rus dostluğu için önemli bir alan. Moskova’da böyle bir organizasyonu görmekten ben memnuniyet duyuyorum. Tabi ki ilişkilerimiz sadece turizm değil, ama insani ilişkiler bunun bir boyutu. Bu organizasyonun, ilişkilerimizin her bakımdan iki tarafın da yararına olmasını temenni ediyorum. Gördüğüm kadarıyla festival başarılı geçti."

Beklentimizin de Üzerinde Bir İlgi Var

TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi, Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Yakup Dinler ise festivalle ilgili şunları söyledi: "Evet bu, TÜROFED, TYD, TÜRSAB, TÜROB ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilk defa yapılan bir organizasyon. Moskova bizi ilk gün biraz yağmurlu karşıladı. Ama son iki gün gayet güneşli geçti. Hedeflediğimiz sayı, 200 bin kişiydi. Anladığım kadarıyla bugünle beraber bu sayı yakalanacak gibi duruyor. Genel olarak bakarsak organizasyon, ilk kez yapılmış olmasına rağmen, ufak tefek bir-iki eksiklik olmasına rağmen ki, bunlar olağan şeyler, çünkü ilk defa yapılıyor ve daha önce bir örneği yok, çok başarılı geçti. Biz Kapadokya’dan İl Kültür ve Turizm Müdürümüz ve yaklaşık 12 turizmci ile beraber geldik. Bunlar arasında otelcisi de vardı, baloncusu da vardı, satış yapan işletmeciler de vardı. Biz bu çalışmadan, bu etkinlikten çok memnunuz. Ve hem Bakanlık yetkilileri hem de TÜROFED olarak biz, bunu her yıl yapmaya sıcak bakıyoruz. Şu ana kadar Rus ve Moskova halkının bize gösterdiği ilgisinden çok memnunuz." dedi.

Festivalin Amacı İlişkilere Katkı Sağlamak


Nevşehir İl Kültür ve Turzim Müdürü Cengiz Ekici'de açıklamasında; "200.000 bin kisin ziyareti ile sona eren Türk festivalinde Bölgenizi en iyi şekilde temsil ettiğimize inanıyorum. Basta bu festivele katilmaz icin buyuk destek sağlayan ve her zaman bizim yanimizda olan sayin Valim İlhami Aktaş'a, Kapadokya ekibi olarak Sayın Ali Karaaslan'a, Sayın Yakup Dinler'e, sayin Mehmet Dinler'e Sayın Muhammer Sak'a, Sayın Mehmet Keçeci'ye, Sayın Ziya Dasdeler'e, Sayın Bekir Çoskun'a, Sayın Yavuz Demir'e ve degerli eşine, Sayın Abdullah Inal'a, geçirdi kaza nedeniyle son anda katılamayan sayınTevfik Ölmez'e ve destekleri ile bizlerin yaninda olan Kapadokya Baloncularina ve TURSAB Kapadokya BYK Başkani sayin Coskun Kirtil'a teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Kapadokya Turizmi Adına Ruslardan Umutluyuz

Festivale ilişkin değerlendirmelerde bulunan Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan'da , turizmde Rusya'nın Kapadokya için 2017'de önemli bir pazar olduğunu vurguladı.Karaslan, bu seneden itibaren bölgemizi çok sayıda rus turistin ziyaret etmesini beklediklerini söyledi. ​


 "Festival sayesinde bugüne kadar hiç Türkiye'ye gelmemiş Ruslara ulaşabilmek istiyoruz." diyen Başkan Kararaslan,, mevcut Rus turizm pazarının daha da büyüyebileceğini bildiklerini, bu nedenle de Rusya'da ilk defa düzenlenen Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı Festivalini Kapadokya olarak çok önemsediklerini dile getirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçisi Ekselansları Hüseyin Diriöz, Bayan Diriöz, Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Ekici ve TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi / KAPTİD Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Dinler.Kaynak:
 Sputnik

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.