banner461

Nevşehir İl Kültür Müdürü Velettin Birsöz Görevden Alındı

Tepkiler sonuc verdi, Resmi Gazetede yayımlandı ve Nevşehir İl Kültür Müdürü Velettin Birsöz Görevden Alındı, rekoruna rekor katmazsa bu sefer Kapadokya olarak Turizmde yeni bir sayfa açılıyor...

banner503
Nevşehir İl Kültür Müdürü Velettin Birsöz Görevden Alındı
27 Temmuz 2014 Pazar 01:10

banner143
banner134
FİB Haber Merkezi olarak ilk kez dile getirerek Ulusal basına taşıdığımız bu en son vakada; Müzekart’ın bilinçli ve etkin kullanımını sağlamak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığının ‘Dünyanın En Büyük Müzesi: Türkiye’ sloganıyla hazırlattığı kamu spotlarında Kapadokya bölgesinin yer almaması bölgede her çevreden büyük tepkilere neden olmuş gelişmelerden Kapadokya'nın sahipsizliği ve sorumlusu olarak Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürü Veleddin Birsöz gösterilmişti...

Veleddin Birsöz Birsöz Guinness Rekorlar Kitabına Girmeye Aday...!

Nevşehir Kültür Müdürü17'nci Kez Görevden Alındı...


Nevşehir ve Kapadokya Bölgesinin Güçlü Sesi www.fibhaber.com da üç gün önce  "Söyleyecek BİRSÖZ Bulamıyoruz" başlığıyla verdiğimiz haber sonrası Kapadokya bölgesinden yükselen sesler ve tepkiler Ulusal Basına kadar taşınmıştı.

Ve Beklenen Karar Çıktı...  Atama Kararı ile Birsöz'ün Görevden alınmasının ardından Bölge Turizmcileri, Başta bu Kararın çıkmasında emeği geçen Nevşehir Milletvekillerine ve Kararı Onaylayan Sayın Gül,Erdoğan ve Çelik'e teşekkür ettiler.

Kapadokya Bölgesinin Atama rekortmen Müdürü Birsöz'e Turizm çevrelerince Büyük infial yaratan tepkiler sonrası bugünki 27 Temmuz 2014 Pazar tarihli Resmi Gazetede Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,Başbakan R.Tayyip Erdoğan ve Turizm Bakanı Ömer Çelik imzalı Atama kararları çerçevesinde Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürü Velettin BİRSÖZ’ün, başka bir göreve atanmak üzere bu görevinden alınması 2451 sayılı Kanunun 2 nci maddesi gereğince uygun görülmüştür.

2 – Bu Kararı Kültür ve Turizm Bakanı yürütür. İbaresi ile Resmen Birsöz dönemi kapanmış oldu...27 Temmuz 2014  PAZAR

Resmî Gazete

Sayı : 29073

ATAMA KARARLARI

Başbakanlıktan:

Kültür ve Turizm Bakanlığından:

Karar Sayısı : 2014/837

1 – Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürü Velettin BİRSÖZ’ün, başka bir göreve atanmak üzere bu görevinden alınması 2451 sayılı Kanunun 2 nci maddesi gereğince uygun görülmüştür.

2 – Bu Kararı Kültür ve Turizm Bakanı yürütür.

26/7/2014

                                                                                                                                         Abdullah GÜL

                                                                                                                                    CUMHURBAŞKANI

     Recep Tayyip ERDOĞAN                                Ömer ÇELİK

                  Başbakan                                    Kültür ve Turizm Bakanı

—— • ——


www.resmigazete.gov.tr
1 – Açık bulunan 1 inci derece kadrolu ve +3600 ek göstergeli Başbakanlık Müşavirliğine Ayşe Hilal SAYAN KOYTAK’ın atanması, 657 sayılı Kanunun 59 ve 60 ıncı maddeleri ile 2451 sayılı Kanunun 2 nci maddesi gereğince uygun görülmüştür.

Nevşehir’in Guines Rekorlar kitabına girmeye aday tayin rekortmeni Kültür ve Turizm müdürünün bu kararla adeta “Saltanatı” yıkıldı. 
Nevşehir’de göreve başladığı günden bu yana yıkılmadık hükümet, gidilmedik il bırakmayan ve 17 yıldır Nevşehir il kültür ve turizm Müdürlüğü makamında oturan Veleddin Birsöz’ün Kapadokya turizmine kattığı onca olumsuzluğun yanında şimdi atama kararının Resmi gazetede yayımlanmasının ardından kamu oyunda endişeli bekleyişle acaba geri döner mi sorularınıda beraberinde taşıyor.

Nevşehir’in can damarı olan turizmin en üst yönetim yeri olan müdürlük asli görev yerine tayin ile uğraşan Veleddin Birsöz ile gün geçtikçe kan kaybeder hale geldi. Onlarca sorunu olan ve acil çözüm bekleyen bölge turizmi, Birsöz döneminde hiçbir temel icraata yönelememenin sıkıntısını yaşamıştı... Hükümetlerin defalarca görevden aldığı müdür Veleddin Birsöz’ün belkide Dünya’da eşine rastlanmayacak şekilde yargı kararı ile tekrar git-gel yaşaması, İl Müdürlüğünün Nevşehir turizmine yapacağı katkıyı da engelliyor.
Yıllardır oturduğu koltukta sadece tayin dönemlerinde ortaya çıkan Birsöz’ün, bunca yıllık müdürlük hayatında göze çarpan bir icraatı da hafızalarda yer almadı. Halbuki, Nevşehir’in 3 olmazından biri olan turizm, binlerce kişiye iş imkanının yanında ülkemizin dünyada tanıtımına da büyük katkı verecek bir konumda bulunuyor. Ancak, turizmcilerin geliştirme adına yaptığı çabalara il müdürlüğünün hiçbir katkı vermemesi büyük sorun olarak ortada duruyor. Olan dünyanın en önemli turizm merkezlerinden Kapadokya’nın kalbi konumunda bulunan Nevşehir’e oluyor.

Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürü Velettin Birsöz, Nevşehir’e ilk atandığı 1996 yılından bu yana 32 kez değişik illere tayin edildi, 32 kez mahkeme kararı ile geri döndü.
1996 yılında DYP-SHP koalisyon hükümeti döneminde, Bursa İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcılığı görevinden Nevşehir Kültür ve Turizm Müdürlüğü görevine atanan Velettin Birsöz,15 yıllık süre içerisinde valilik oluruyla geçici görev ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Nevşehir-Hacıbektaş, Karabük-Safranbolu, Hatay-Cilvegözü Sınır Kapısı, Kars, Bitlis, Tunceli ve Ankara’ya Kültür ve Turizm Müdürü, Turizm Tanıtma Şefi, Araştırma Planlama Kurulu Üyeliği gibi görevlendirme ve tayin işlemleriyle gönderildi. Her defasında İdare Mahkemesi’nde veya Danıştay 5′inci Daire’de göreve yeniden dönebilmek için dava açan Birsöz, açtığı tüm davaları kazanarak yeniden Nevşehir’e dönmeyi başardı.

Velettin Birsöz’ün Nevşehir’de görev yaptığı dönemde ilginç olaylar da yaşandı. Birsöz, 2002 yılında personelinin makam anahtarını saklayarak kendisinin odasına girmesini engellediği iddiasıyla Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat etti. Olay yerine gelen başsavcı, Birsöz’ün makam odasını çilingire açtırdı. Kapı açıldıktan sonra Başsavcı Işık Keskin Özbay, personelin ifadesini aldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün ana cadde kenarındaki hizmet binasının yıkılmasının ardından Lojmanından olduğu belirtilen İl Müdürü Veleddin Birsöz’ünbu Resmi Gazetedeki kararla artık Nevşehir'de geri dönüşü olmayan yeni bir döneme girildiği ve Birsöz döneminin resmen kapandığı ifade ediliyor.Şimdi Bölge Turizmcileri gelecek için daha umutlu konuşuyor...Bu yıllardır beklenen kararın Nevşehir ve Kaspadokya bölgemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz...

 
Daha önce 34 kez görev yeri değiştirilen ve her defasında mahkeme kararıyla görevine dönen Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürü Velettin Birsöz'ün 2011 yılında 35. tayini olmuştu ve her atama döneminden sonra kendisine yönelik haksızlık yapıldığını gerekçe göstererek mahkemeye başvuran Birsöz, 34 kez mahkeme kanalıyla görevine dönmüştü. Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü görevine 1996 yılında Bursa İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı iken atanan Birsöz, görev yaptığı 1996-2011 yılları arasında Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesi başta olmak üzere Karabük'ün Safranbolu ilçesi Turizm Danışma Şefliği, Hatay Cilvegözü Sınır Kapısı, Kars, Bitlis, Tunceli ve Ankara'ya Kültür ve Turizm Müdürü, Araştırma Planlama Kurulu üyeliği gibi görevlerle tayin oldu. Ancak her defasında görevine geri dönmeyi başardı. 27.07.2014 Tarihli Resmi Gazete Atama kararı gereğince Rekortmen Müdür Veleddin Birsöz kendi rekorunu geliştirerek 36.kez görevden alınmış oldu... Artık Geri dönüş olurmu bilinmez ama bu kez Emekliliğide yaklaşan Birsöz'ün dönemi Nevşehir de resmen sona erdi.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
hasan - 6 yıl önce
nevşehir tabelasının yerini degiştirin geri gelirse allah korusun yolu bulamasın
Avatar
ömer eker - 6 yıl önce
Her zaman qelirdi cayimizi kahvemizi icerdi yazik oldu veleddin beye
Avatar
Uzel - 6 yıl önce
Heveslenmeyin yine gelir
Avatar
ohh BEE - 6 yıl önce
bu günü nevşehir' in kurtuluş günü ilan etmek lazım.
Avatar
sevban - 6 yıl önce
o gelir
Avatar
the end - 6 yıl önce
adam alısmıs surgune tayıne emeklı olması gerek.emeklı olsada bu yıne surgun tayın bekler alısmıs.the end
Avatar
Serkan Başar - 6 yıl önce
bu kez dönemeyecek inşallah...
Avatar
ve... - 6 yıl önce
the end