banner461
banner195

Nevşehir NEVÜ Üniversitesi “Kapadokya 2023 Turizm Çalıştayı”na Katıldı

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinin Katılımıyla “Kapadokya 2023 Turizm Çalıştayı” Nevşehir’de Gerçekleştirildi

Nevşehir NEVÜ Üniversitesi “Kapadokya 2023 Turizm Çalıştayı”na Katıldı
15 Eylül 2017 Cuma 22:09

banner143
banner134
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinin Katılımıyla “Kapadokya 2023 Turizm Çalıştayı” Nevşehir’de Gerçekleştirildi
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, Kapadokya bölgesinin turizmde 2023 hedeflerine uygun bir yapılanma ile ulaştırılması amacıyla ‘Yeni hedefler, yeni bir gelecek ‘ sloganı ile düzenlenen ‘ Kapadokya 2023 Turizm Çalıştayı’ düzenlendi.
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman Başkanlığında Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz, Murat Göktürk ,EbubekirGizligider, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ertan Özensel, akademik personel, ilçe ve belde belediye başkanları ile turizmcilerin katıldığı ‘Kapadokya 2023 Turizm Çalıştayı’ Uçhisar beldesindeki Kapadokya Lodge Otel’de gerçekleştirildi.
Turizm sektörünün tüm bileşenleri ve bölgenin turizm potansiyelini ileri götürmek için aynı masa etrafında bir araya getiren Kapadokya 2023 Turizm Çalıştayı’nın açılışında; Nevşehir Valisi İlhami Aktaş’ın Kapadokya bölgesinin bugününü ve yarınlarını ilgilendirecek turizm yönündeki eksikliklerin ve sorunların turizm sektörünün seçkin yöneticilerinin de katılımıyla ele alınan,  Kapadokya bölgesindeki turizmin ciddi bir gelişim göstermesi açısından oldukça yararlı olacağı düşüncesini taşıdığını dile getirerek tüm katılımcılara teşekkür ettiği çalıştayda Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz, Murat Göktürk, Ebubekir Gizligider, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı birer konuşma yaptı.
Rektör Prof. Dr. Mazhar Bağlı yaptığı konuşmada; Kapadokya bölgesini diğer turizm merkezlerinden farklı kılan özelliklerine ve bölgenin güçlü yönlerine vurgu yaparak  bölge halkının kadim bir turizm kültürü ile en az profesyonel turizmciler kadar turizm konusunda tecrübe ve bilgi sahibi olduğunu vurguladı. Kapadokya Bölgesinin çok önemli bir kültür merkezi olmasının yanı sıra güvenlik sorunu barındırmaması yönünden de avantajlı bulunduğunu ve bu bağlamda müstesna bir il konumunda olan Nevşehir’in turizmde çeşitlilik üretme potansiyelinin yüksek olduğunu dile getiren Rektör Bağlı konuşmasının devamında; dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından birine sahip olan Kapadokya bölgesinde en nitelikli eğitimi vermek amacıyla çalışmalar yaptıklarını belirterek, üniversite olarak adını aldığı Hacıbektaş Veli’nin engin hoşgörüsüyle barış ve kardeşlik temellerine oturmuş bir turizm aktivitesinin sağlanması adına üzerlerine düşeni yerine getirme mücadelesi içerisinde olduklarını söyledi.
TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi ve AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, ülkemizin vazgeçilmez turizm merkezlerinin başında gelen Kapadokya bölgesinin, turizmde istenilen düzeye ulaşabilmesi için bu tür çalışmaların oldukça yararlı olduğunu söyledi. Açıkgöz, toplantıda ele alınacak çözüm önerilerinin bundan sonra gerçekleştirilecek çalışmalar için önemli bir yol göstericilik niteliği taşıdığına dikkat çekerek, böyle bir çalışmanın gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
AK Parti Nevşehir Milletvekili Murat Göktürk de dünyanın en önemli coğrafyalarından biri olan Kapadokya bölgesinin turizm alanında gelişmişliğinin daha üst düzeylere ulaştırılmasında turizm sektör temsilcilerinin görüş ve düşüncelerinin büyük bir önem taşıdığını vurguladı.
AK Parti Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider ise bu çalıştayda teşhisin konulacağını, daha sonraki toplantılarda da tedavi yönündeki çalışmaların ele alınacağını umut ettiğini dile getirdiği konuşmasında;  2023 hedeflerinin bölgeye en az 5 milyon turist çekebilmek olduğunun altını çizdi.  Gizligider,  Kapadokya Havalimanının 1 Kasım 2017 tarihinden itibaren uçuşlara yeniden başlayacağının müjdesini yineledi.
Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver de Kapadokya bölgesinin turizmde alternatifsiz bir bölge olmasının avantajının çok iyi değerlendirilmesi gerektiği düşüncesini taşıdığını ifade etti. Ünver  “Biz Kapadokya’nın bu nedenle farklı olduğuna inanıyoruz. Kapadokya bölgesinde aslında birçok şeyin planlamasını yapıyoruz öteden beri. Bölgede genellikle yeraltı şehirlerinin sığınma amacıyla yapıldığı biliniyor. Ancak Nevşehir il merkezinde 2012 yılında keşfettiğimiz  ve  dünyanın en büyük yeraltı şehri olarak da bilinen merkezde,  insanların oldukça daha üst düzeyde bir yaşam  kültürü içerisinde olduğunu belirledik” dedi.  Ünver konuşmasının devamında; “Eşsiz güzellikleri, doğası, kültürü ve tarihsel değerleriyle Kapadokya, dünyanın turizm alanında alternatifsiz tek merkezidir. Dünyada başka bir Kapadokya yok. Burada günümüzden 10 bin yıl öncesine kadar uzanan köklü bir tarih var, 8’i büyük 20 farklı uygarlığın kucaklaştığı eşsiz bir coğrafya üzerinde bulunuyoruz. İstediğiniz takdirde binlerce yıllık medeniyetlere el sürebilmenin heyecanını yaşarsınız bu bölgede” diye konuştu.
Hüseyin Yayman: 2023’de 50 Milyon Turist ve 50 Milyar Dolar Gelir Beklentisindeyiz
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman da öncelikli olarak bu çalıştayda sektör temsilcilerinin sorun ve çözüm önerilerini  öğrenme amacında olduklarını söyledi.  Ekim ayı içerisinde Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un katılımı ile daha geniş düzeyde bir toplantı yapmayı planladıklarını aktaran Yayman, tüm imkanları ile Kapadokya turizmini ileri götürme çabası içerisinde olduklarını ifade etti.   Yayman ‘En uzun yolculuklar küçük bir adım ile başlar. Bu toplantı ile uzun yolculuk için iyi bir adım atacağımıza inanıyorum. Kapadokya bizim için dünyanın en önemli coğrafyalarından bir tanesi. Eşsiz görünümü ile doğal bir film platosu.  Burada öyle inanıyorum 2023’ü de 2030’lı yıllardaki turizmimizi de burada ortaya koymaya çalışacağız. Hedefimiz ülke genelinde 2023 yılına gelindiğinde 50 milyon turist ve 50 milyar Dolar gelir. Bu düzeyde Kapadokya’yı ziyaret eden turist sayısını da 5 milyon olarak hedefliyoruz. Kapadokya turizminde elbette Hacıbektaş olmazsa olmazımızdır. Bizi biz yapan değerleri içerisinde barındıran Hacı Bektaş Veli’nin yaşadığı bu ilçemizde de turizmin daha ileri düzeye ulaştırılması önceliklerimiz arasında. Diğer yanda Termal turizm de Kozaklı’yı da önemsiyoruz. Belediye Başkanımız Hasan Ünver’in Nevşehir’de yazar ve sanatçılar için bir mahalle oluşturulması düşüncesini de önemsiyoruz’ dedi.
Türkiye’nin turizmde 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için Kapadokya’nın yeni bir anlayış, örgütlenme, tanıtım ve pazarlama modeli ile yapılandırılmasını amaçlayan ‘Kapadokya 2023 Turizm Çalıştayı’nın daha sonraki bölümünde ise belediye başkanları ve turizm sektörü temsilcileri, turizmde  yaşanılan sorun ve bunların çözümüne ilişkin düşüncelerini aktardılar. Çalıştayın ardından, Rektör Bağlı Prof. Dr. Mazhar Bağlı ve Yayman başkanlığındaki çalıştay heyeti Kapadokya’nın tarihi ve turistik yerlerini gezerek incelemelerde bulundu.
 

 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.