banner461
banner195

Nevşehir Ürgüp Sobesos Antik Kenti Öncelikli Alanlar İçinde...

Arkeolojik Kazılarda Öncelikli Alanlar Belirlendi.Ürgüp Şahinefendi köyündeki Sobessos Antik Kenti, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan "2015 yılında öncelik verilecek kazılar" listesinde yer aldı..

Nevşehir Ürgüp Sobesos Antik Kenti Öncelikli Alanlar İçinde...
04 Mayıs 2014 Pazar 11:33

banner143
banner134
Akşam gazetesinin haberine göre, Ürgüp Şahinefendi köyündeki Sobessos Antik Kenti, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan "2015 yılında öncelik verilecek kazılar" listesinde.....

Bakanlık ihmal edilen antik kentleri turizme kazandırmak için kolları sıvadı. Barışın gelmesiyle 2015 için belirlenen 'öncelik' listesine Nevşehir Ürgüp Sobesos Antik Kenti de, Van'daki Urartu Kalesi de alındı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki antik kentleri ayağa kaldırmak için harekete geçti. 2015'te kazı başvurularında öncelikli olarak değerlendirmeye alınacak yerleri belirleyen Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Nevşehir Ürgüp Sobesos Antik Kenti dahil Doğu'daki 7 ilden 13 antik alanı listeye aldı. 


MUŞ İLK SIRADA YER ALDI
Listede Adıyaman’daki Perre Antik Kenti, Van’daki Urartu Kaleleri ve Ağrı’daki Anzavurtepe Höyüğü de bulunuyor. 
Mardin'deki Dara Antik Kenti de listede yer alıyor. 2015 kazılarında öncelik verilecek yerler arasında Muş, 4 antik alanla ilk sırada. Bu alanlar, Malazgirt İlçesi'ndeki Dolabaş Höyüğü, Bostankale Höyüğü, Konakkuran Höyüğü ile Alyar Köyü Mezarlığı. Bozova’da bulunan Çarmelik Kervansarayı, cami, hamam, su sarnıcı ile Viranşehir’deki Çimdin Kalesi de listede Şanlıurfa’yı temsil ediyor. Listede, Doğu'dan son il Van. Van merkezdeki Aşağı ve Yukarı Anzaf Urartu Kaleleri, 2015'te öncelikli olarak kazılacak. 

 ÖNCELİK VERİLEN KENTLER
Bartın Amasra Akrapol, Bartın Amasra Kalesi,Bayburt Kalesi, Gümüşhane Kelkit Satala Antik Kenti, Kocaeli Hereke Kalesi, Konya Seydişehir Vasada Antik Kenti, Nevşehir Ürgüp Sobesos Antik Kenti, Sivas Altınyayla Sarissa Antik Kenti, Tokat Sulusaray Sebastopolis Antik Kenti, Trabzon Akçaabat Akçakale, Yozgat Mercimektepe Höyüğü, Yozgat Sorgun Zeynel Höyüğü Tümülüsü.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Ömer NAİR - 4 yıl önce
kapadokya bölgesi için heyecan verici bir haber.göreme açık hava müzesinin yükünü hafifletecek bölgedeki geceleme sayısını artıracak.