banner461

Nevşehir Yer altı Şehri Kapadokya’yı Coşturacak

Nevşehir Merkez kale civarında ortaya çıkarılan, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’in büyük bir hassasiyetle üzerinde çalıştığı yer altı şehrindeki çalışmalar tamamlanıp ziyarete açıldığında bölge turizminin de çok ciddi manada gelişmesi hedefleniyor.

banner503
Nevşehir Yer altı Şehri Kapadokya’yı Coşturacak
10 Mart 2016 Perşembe 13:45

banner143
banner134
NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Merkez kale civarında ortaya çıkarılan, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’in büyük bir hassasiyetle üzerinde çalıştığı yer altı şehrindeki çalışmalar tamamlanıp ziyarete açıldığında bölge turizminin de çok ciddi manada gelişmesi hedefleniyor.
Yer altı şehrinin turizme kazandırılmasıyla birlikte dünyanın dört bir yanından Milyonlarca turistin Nevşehir’e ve Kapadokya bölgesine akın edeceğini dile getiren Başkan Ünver’e göre bu yer altı şehri sayesinde bölge Ortodoksların hac merkezi haline dönüşebilir.
Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver,  dünyanın en büyük yeraltı şehir yerleşimimin bir bölümünü önümüzdeki yılın sonlarına doğru ziyarete açmayı planladıklarını da belirtti.
Ünver “ Öyle zannediyorum ki önümüzdeki yılın yazın sonuna doğru Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapacağımız görüşmelerle  bu bölgenin bir bölümünü insanlarımızın gezebileceği bir alan haline getirmeyi planlıyoruz. Bu alan şehrimizin tam merkezinde olduğu için insanlarımız için de halen bir yaşam merkezi olmaya devam edebilir diye de bir düşüncemiz var. Bunun içerisi çeşitli kültürel faaliyetlere açık, butik oteller gibi kaya oteller gibi, kongre merkezi gibi alanlar olabileceğini düşünüyoruz. Yine Osmanlı arşivlerinden ulaştığımız bilgilere göre bezirhanelerden ve sarnıçlardan söz ediliyor. Bölgenin yüzyıl öncesindeki fotoğraflarına ulaştık. Bu fotoğraflar üzerindeki çalışmalarımız devam ediyor. Son derece heyecan verici bulgulara adım adım yaklaşıyoruz. Doğrusu Belediye başkanı olarak acaba ertesi gün ne bulacağız diye burayı takip ediyorum. İnşallah bu kilise ve yeraltı şehri üzerindeki bilimsel çalışmalar bizim yolumuzu ve ufkumuzu açacak,  Nevşehir’in zengin tarihini tüm dünya turizmine kazandıracağımız günü heyecanla bekliyoruz. Bir kere dünya insanlığının beğenisine sunmuş olacağız. Nevşehir artık Kapadokya markasının içerisinde daha da büyüyüp gelişecek. Bölgeye gelen 3 milyona yakın turist sayısı belki 10 milyonlara 15 milyonlara ulaşacak, belki bilmiyoruz tabi, Ortodoksların hac merkezi haline gelecek burası, bunları tamamen varsayımlar üzerine ifade ediyorum bunlar tamamen bilimsel çalışmalar ışığında netlik kazanacak. Burayı ziyaret edecek insanlar, yüzlerce  ve binlerce yıl öncesinde yaşayan insanların yaşadığı alanlarda aynı havayı yaşayacaklar, onların eserlerine dokunacak, bunların heyecanını yaşıyoruz şu anda” açıklamalarında bulunmuştu.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.