banner461
banner195

Niğde'de Bir Traktörün pulluğuna 2800 yıllık tarih takıldı

Niğde Bor ilçesinde bir çiftçi Gebere Mevkiin de ki tarlasını traktör ile sürerken traktör pulluğuna takılmasıyla ortaya çıkan tarihi eser toprağın altından gün yüzüne çıkarıldı.

Niğde'de Bir Traktörün pulluğuna 2800 yıllık tarih takıldı
04 Aralık 2012 Salı 17:50

banner143
banner134

 Bor ilçesinde Genç Hitit Dönemine ait eserler bulundu. Aynı dönem ve aynı tarz da eserler yıllar evvel İvriz köyünde bulunmuştu.

 

Niğde Bor ilçesinde bir çiftçi Gebere Mevkiin de ki tarlasını traktör ile sürerken traktör pulluğuna takılmasıyla ortaya çıkan tarihi eser toprağın altından gün yüzüne çıkarıldı.

 

 

Niğde İli Bor İlçesinde Bağdüz Mevkiin'de bulunan tarihi eserin M.Ö 1180 yılında Tuvana Kralı WARPALAVAS'a ait olduğu belirlendi. MÖ 1200-742 Yıllarında Ön Hititler döneminde Bor ve Bölgesinde kurulan Tuvana Krallığı esrleri gün yüzüne çıkarılıyor.

 

 

 

 

Medeniyetlerin yaşatıldığı şehir olan Niğde Turizm alanında Anadolunun Saklı Kenti olarak gizemini koruyor.Bölgenin Kültür ve inanç Turizmine kazandırılmasında büyük önem ve değer sahibidir.    Eserin üzerinde yazan yazıda ise ; Warpalavas : '' Saray'da 1. prens iken bu asmaları diktirdim.Tarhundas onlara bereket ve bolluk versin ''. Yazıda belirtilen Tarhundas ise Tuvanalılarda Bereket ve Barış Tanrısıdır. Tuvana Krallığı MÖ 1200-742 yılları arasında Ön hititler tarafından kurulmuştur. Niğde’yi dünya da öne çıkaran zengin tarihi dokusu,ören yerleri,  doğal güzellikleri, termal kaynakları, dağ ve kış turizmi kenti turizm merkezi yapan önemli unsurları olmaya devam ediyor.

 

BOR'DU BULUNAN KABARTMA ESER

 

 

AYNI DÖNEM VE TARZ DA BİR BAŞKA KABARTMA ESER İVRİZ'DE BULUNUYOR.

 

Aynı dönem ve tarzda heykel, Konya, Halkapınar  İlçesi İvriz köyünde  bulunmakta. Ünlü İvriz suyunun kaynağında bulunan kabartma heykel Genç Hitit Sanatının en önemli eserlerindendir.

 

 

Arami, Asur ve Fryg etkilerinin görüldüğü Tuvana Krallığı’ndan günümüze gelebilmiş nadir eserlerden biridir. İvriz Kaya Anıtı'nın başarılı bir kopyası İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nde sergilenmektedir. Anıtta, Fırtına Tanrısı Tarhundas ile bölgenin kralı Varpalavas tasvir edilmiştir. Krala göre daha büyük ölçülerde olan Tarhundas, ellerinde başaklar ve üzüm salkımı tutmaktadır. Bu Tarhundas’ın aynı zamanda bolluk ve bereket tanrısı olduğu da göstermektedir. Tanrının karşısındaki kral ise daha küçük boyutlarda ve dua eder durumda tasvir edilmiştir.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.