banner461
banner195

Ömer Demir'in Ölümü Kapadokya'yı Yasa Boğdu

Kapadokya'yı Dünya'ya tanıtan 85 yaşındaki araştırmacı-yazar Ömer Demir hayatını kaybetti.

Ömer Demir'in Ölümü Kapadokya'yı Yasa Boğdu
05 Aralık 2017 Salı 13:10

banner143
banner134
Yeraltı şehirleriyle ünlü Kapadokya hakkında yazdığı eserleriyle tanınan, Nevşehir Derinkuyu doğumlu (85) araştırmacı yazar Ömer Demir vefat etti. 

Nevşehir Müze Müdürlüğü'nden emekli, 85 yaşındaki araştırmacı-yazar Ömer Demir, 13 dile çevrilen 5 kitabı ve 5 ülkeye ait 11 televizyon kanalında gösterilen belgesellere verdiği röportajlarıyla Kapadokya'nın dünyaya tanıtımında büyük rol oynamıştı.


    Müze Müdürlüğü memuru iken ilçesi Derinkuyu da görevli olarak çalıştığı sırada, yeraltı şehirleri üzerine araştırma ve incelemelerde bulundu. Ömer Demir, 1968 yılında yaptığı çalışmalarla Almanya'nın ünlü araştırmacısı Martin Urban'ın dikkatini çekti. Urban, ilçeye gelerek Ömer Demir'le bir süre çalıştı ve bunun sonucunda yeraltı şehirleri ve Kapadokya ile ilgili kitap yazdı.  Derinkuyu yeraltı kentine ilişkin yaptığı incelemeler ve bu konuda yazdığı eser ile de dünyada tanınmaya başladı.  Yayınladığı kitapla dikkatleri yeraltı kentlerine çeviren Demir'in yaptığı bu çalışma sonrasında İsviçre'nin dünyaca ünlü bilim kurgu yazarı Erich Won Daniken ile tanıştı. 
  Ömer Demir, merkezi İsviçre'de bulunan Uzaylılar Araştırma Merkezi ve Kokoma kentinde bulunan Uluslararası eski Medeniyetleri Araştırma Merkezi Yakın Asya çalışma grubunda üye olarak da yer almıştı. 

Kaynak: Osman Demir

 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.