banner461
banner195

Ovaören'de Tarih Fışkırıyor

Gülşehir’in Ovaören beldesindeki antik kazılarda, bu yıl bir antik şehrin önemli bölümünün ortaya çıkarıldı. Kazı çalışmalarına 1 Ağustos'ta başlandı ve Ekim ayında sona erdi...

10 Aralık 2013 Salı 17:44

banner143
Ovaören'de Tarih Fışkırıyor
İlgili Galeriye Git
banner134

Nevşehir ve Kapadokya'nın tarihini 8 bin 500 yıl öncesine götürecek Ovaören beldesindeki kazılarda, bu yıl bir antik şehrin önemli bölümünün ortaya çıkarılması planlanıyor.

 Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt başkanlığında 2007 yılından bu yana devam eden milattan önce 8 bin ve 8 bin 500 yıl öncesi tarihin gün ışığına çıkartılması amacıyla başlatıldı. Ovaören'de yürütülen kazı çalışma Kapadokya bölgesinin antik çağı ve daha erken çağlara yönelik yeni bilgi ve belgelerle burada tekrar gün yüzüne çıkarılmasıyla bölgenin tanıtımı ve tarihi açısından gerçekten önem arz ediyor. Çalışma neticesinde bölgenin ve ülkemizdeki antik yaşamın en eski çağlarına  kadar ulaşmasındaki önemli kanıtlar gün ışığına çıkacak. Kültür turizminin başkenti olan Kapadokya'nın yeni bir destinasyon alanı olarak bu bölgenin gün yüzüne çıkarılması ve restorasyon çalışmalarıyla birlikte  turizme açılması açısından da önemli bir kaynak olması bekleniyor.

Kazı Başkanı Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yücel Şenyurt, yaptığı açıklamada, Gülşehir'e bağlı Ovaören beldesinde bulunan Yassıhöyük ve Topakhöyük'de 2013 yılı kazılarına üniversiteden 20 kişilik teknik ekip ve 30 işçiyle 1 Ağustos'ta başladıklarını söyledi.

Eylül ayı sonuna kadar sürecek çalışmalarda toprak altındaki mimarileri ve surları gün ışığına çıkarmaya devam edeceklerini anlatan Şenyurt, bu yılki kazılarda yazılı bir belge bulmayı umut ettiklerini dile getirdi. 

Şenyurt,  bu yıl çalışmaların sonunda Ovaören'de antik bir kentin önemli kısmının görüleceğini ifade etti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.