banner461
banner195

Peribacaları Tamir Edilecek...

Peribacaları Çöküyor, Tarihi Peri Bacaları Tarih Olmak Üzere , peribacaları yıkılıyor, Dünya Mirası Çöküyor , Peri bacaları yok oluyor , Perilerin Çöküşüne Kim Dur Diyecek? Haberleriyle gündeme taşınan Kapadokya'da ki sahipsiz peribacaları için KAPHİB Müdürü Levent Ak'tan sevindirici açıklama geldi.

Peribacaları Tamir Edilecek...
29 Ekim 2015 Perşembe 14:59

banner143
banner134
Peribacaları Çöküyor, Tarihi Peri Bacaları Tarih Olmak Üzere , peribacaları yıkılıyor,  Dünya Mirası Çöküyor , Peri bacaları yok oluyor , Perilerin Çöküşüne Kim Dur Diyecek? Haberleriyle gündeme taşınan Kapadokya'da ki sahipsiz peribacaları için KAPHİB Müdürü Levent Ak'tan sevindirici açıklama geldi.

KAPHİB Müdürü Levent Ak yaptığı açıklamasında  UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan ve çökme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Kapadokya'daki bazı peribacaları'nın elden geçirilerek restore 
edileceğini müjdeledi.

Nevşehir Valiliği bünyesinde bulunan Kapadokya Turizm Altyapı Hizmet Birliği (KAPHİB) öncülüğünde başlatılan proje kapsamında, ilk etapta Avanos ilçesine bağlı Paşabağı ve Çavuşin mevkilerindeki peribacalarının onarımı için Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'na başvurulduğunu ifade eden KAPHİB Müdürü Levent Ak, Her yıl Milyonlarca yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan Kapadokya'da bu unsurun en önemli temel taşı Peribacalarının korunması hem mevcut değerlerimiz adına hemde turizm adına oldukça önemliydi.
Bizde bu tarihi ve doğal değerlerimizin yarın ki kuşaklara aktarılması adına Peribacalarına sahip çıkıyoruz. Bu bağlamda Vali'miz Sayın Mehmet Ceylan öncülüğünde KAPHİB olarak ilk etapta Çavuşin'de ki bulunan yıkılma tehlikesi altındaki bazı peribacalarının onarım ve 
restore 
projelerini hazırlayarak, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'na sunmuş bulunuyoruz.
Bu Projemizle birlikte bakım onarım ve tadilat yapılmasına karar verilen peribacalarının bilimsel yöntemlerle 
restore edilerek onarılacağını bildirdi.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.