banner461
banner195

Peribacalarına 'aşk' hançerine el konuldu

Kapadokya'nın simge peribacalarından 'Üç Güzeller'i ziyaret eden aşıklar, sevdiklerinin isimlerini bu eşsiz yapılara kazıyarak ya da sprey boya ile yazarak binlerce yılda oluşan tabi güzelliğin kalbine hançer saplıyor haberi Ulusal basında da yer bulurken ses getiren haber sonrası Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından olaya el konuldu...

Peribacalarına 'aşk' hançerine el konuldu
16 Eylül 2014 Salı 12:20

banner143
Peribacalarına 'aşk' hançerine el konuldu
İlgili Galeriye Git
banner134
Peribacalarını görmek isteyen milyonlarca turist dünyanın dört bir yanından Kapadokya’ya geliyor.

Seyir tepesinden Üç Güzelleri izleyen turistler, hatıra fotoğrafı çektirmeden buradan ayrılmıyor. Ancak, dünyanın göz bebeği şaheserleri ziyarete gelen yerli turistlerden bazıları, peribacalarına "aşkları"nın isimlerini sert bir cisimle kazımadan,kalp şekli yapmadan ya da renkli sprey boyalarla isim yazmadan gitmiyor.

Yerli ve yabancı turistlerin de tepkisini çeken bu uygulamayı yetkililer de engelleyemiyor.

Aksaray’dan bölgeyi gezmeye gelen Mehmet Timuçin, eşsiz doğal güzelliğe bu tür yazıların yazılmasının doğru olmadığını belirterek, "Yazan kişileri kınıyorum, çok ayıp bir şey. Adımızı dünyaya kötü duyuruyorlar" dedi.
Niğde’den gelen Aysun Özdemir ise peribacalarının bu şekilde tahrip edilmesini doğru bulmadığını ifade ederek, yetkililerin bir an önce tedbir almalarını ve insanlığın ortak mirası olan doğal güzelliklerin korunması gerektiğini dile getirdi.

Konu hakkında FİB Haber.Com a açıklamalarda bulunan Ürgüplü Turizmci Asım Durusu konu hakkında şu bilgileri verdi; Ulusal basınada yansıyan Tüm bu gelişmeler sonrasında, Dün Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Erhan Özcan bey konuyu gündeme aldığını söyledi...

Bugün ise kurula bağlı restoratör arkadaşlar ön deneme çalışmasını yapıp yarın İnşallah olabildiğince eski haline getirecekler. Diğer yandan 3 güzellerin aydınlatılmasında kullanılan ışıklandırmalardada yapılan hasarlar Ürgüp Belediyesi ekiplerince hızlı bir şekilde onarıldı.. Her iki kurumada yürekten teşekkürler.. 


Ancak dikkatimi çeken diğer husus Orda bekleyen Jandarma görevlilerinin farklı noktalarda konuşlandırılarak güvenliği sağlaması en basit ve hızlı bir güvenlik çemberi oluşturacağı kanaatindeyim..


Kaynak: Posta Gazetesi


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
MAGANDALAR - 4 yıl önce
ha müzedeki heykele sprey boyayla kalp çizmişsin ha peri bacasına sevdiğinin adını yazmışsın ne farkı var. kibar tabiriyle tam bir magandalık örneği. eskiden buna kabaca öküzlük denirdi ya neyse...