banner461
banner195

Şimdi Kapadokya'ya gitmenin tam zamanı ! İşte Kapadokya'ya Gitmek İçin 10 Neden

Kapadokya Türkiye'de bahar coşkusunun yaşanacağı en güzel yerlerden birisi... İşte Kapadokya'ya Gitmek İçin 10 Neden

Şimdi Kapadokya'ya gitmenin tam zamanı ! İşte Kapadokya'ya Gitmek İçin 10 Neden
19 Nisan 2016 Salı 20:52

banner143
banner134
ŞU yaşadığımız dünyayı Allah hepsi birbiriyle yarışacak kadar muhteşem güzelliklerle bezemiş adeta... 
Bunlardan biri de hiç şüphesiz yeryüzünde bir eşine dahi rastlanmayan coğrafyasıyla, akıllara durgunluk veren peribacalarıyla ve insan elinden çıktığına inanmakta zorluk çekilen yeraltı şehirleriyle Kapadokya! 
Yazın kavurucu sıcakları tam anlamıyla başlamadan doğal cennet Kapadokya ’ya gitmenin tam zamanı. Bahar çiçeklerinin arasında balona binip peribacalarının üstüne doğan güneşi mutlaka herkesin seyretmesi gerekiyor.
Rüyalar aleminde stresten uzak başınızı dinleyeceğiniz muhteşem bir adres'tir Kapadokya.
Ayrıca Peribacaları ve yeraltı kentleriyle ünlü Kapadokya da Evlilik teklifi, balayı yapacağınız en doğru adres...

İşte Kapadokya'ya Gitmek İçin 10 Neden


Ateş ve suyu efsaneye dönüştüren, lavların bir mucize yarattığı dünyanın adı Kapadokya, tam 60 milyon önce Erciyes Dağı, Hasan Dağı ve Güllü Dağ’dan püsküren lavların yüzeyde yumuşak bir tabaka oluşturması, zamanla bu tabakanın yağmur ve rüzgarın aşındırmasıyla oluşmuş. Bugün herkeste hayranlık uyandıran bir masal dünyası olan Kapadokya, tarihi kalıntıları, doğanın sunduğu güzellikleri ve hikayeleriyle gerçek bir efsaneye dönüşmüş. Sakin, duru ve kırılgan görünümünün ardında koruduğu değerleriyle Kapadokya'ya neden gitmeliyim diyorsanız işte cevabı:
1 - Doğaüstü bir güzellik...
Tam 60 milyon yıl önce Toroslar'ın yükselmesi ve kuzeydeki Anadolu Platosu'nun sıkışmasıyla birlikte, Erciyes, Hasandağı ve ikisinin arasında kalan Göllüdağ, bölgeye lavlar püskürterek platoda birikmiş ve küller yumuşak bir tüf tabakası oluşturmuştur. Milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgarın aşındırmasıyla ortaya çıkan sert bazalt kayasından koniler oluşarak, bugün 'Peri Bacaları' dediğimiz doğal oluşumları yarattı.
2 - Tarihi bir hazine değerinde...
Hititler'in Eski Yunanlılar'ın, Bizans'ın, Selçuklular'ın ve Osmanlı İmparatorluğu'nun etkisinde milyonlarca yıllık bir tarihi ve kültürel birikimi olan Kapadokya'nın saklı her köşesinden hayranlık uyandıran kültürel değerler ortaya çıkıyor. Hristiyanlığa ve Müslümanlığa ait yazıtlar, kilise ve camilerle çevrili Kapadokya'nın her köşesinde asırlık kültür birikimleri var.
1
3 - Gizemi çözülemeyen yeraltı şehirleri...
Kapadokya'nın görünen kısmı kadar görünmeyen kısmında da kültürel zenginlikler yer alıyor. Sayıları 150 -200 olan yeraltı şehirleri 25.000 km² 'lik bir alana yayılıyor. Yeraltı şehirlerinin büyük bir kısmı, yumuşak volkanik tüflerin derinlemesine oyulmasıyla oluşturulmuştur. Yerin altında inşa edilen şehirlerin hangi tekniklerle yapıldığı hala kesin olarak bilinmiyor. Bölgede Derinkuyu, Özkonak, Kaymaklı gibi yeraltı şehirleri ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekiyor.
4 - Balon turu ve Kapadokya...
Kapadokya'nın nefes kesen gerçeküstü manzarasını seyretmenin birçok yolu var. Bunlardan biri de bölgeyi kuşbakışı izlemek. Balon turu denince akla gelen Kapadokya'nın silüetini balon üzerinde gezerek seyretmenin keyfini yaşamak gerekir. Gündoğumuyla birlikte başlayan balon turu unutulmaz bir deneyim yaşatıyor.
5 - Tarihi kayalıklarda konaklayın...
Kapadokya Bölgesi’nde yer alan birçok butik otel, orijinal oyma kayalıklara inşa edilmiş. Eski mahallelerin, evlerin içini aslını bozmadan dekore ederek hayata geçiren otellerin peri masalını anlatan ambiyansında zamanda bir yolculuğa çıkıyorsunuz.
2
6 - Otantik bir atmosferde Spa keyfi...
Kapadokya'nın sakin ve telaşsız hayatının keyfi, Kapadokya'nın güzelliğine bakan teraslarında ve havuzlarında daha da çekici bir hal alıyor. Kapadokya’daki butik otellerin mistik atmosferi kadar bünyelerindeki Spa merkezleri de görülmeye değer. Tarihi oyma kaya odalarına inşa edilen masaj odaları, havuz ve jakuzileri bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirirken aynı zamanda tarihsel ambiyansıyle etkiliyor.
7 -Doğal mucizenin açıkhava müzesi...
3.yüzyılda Kapadokya Bölgesi'ni rahipler bölgeyi dini düşünce ve yaşantının canlı bir merkezi haline getirmiş ve 4. yüzyılda Kapadokya üç büyük azizin memleketi olarak anılmaya başlamıştır. Bu üç azizden Kayseri Psikoposu olan Basil, sofu bir hayatı tercih etmeyerek köy ve kasabalardan uzakta, toplumların manevi sığınak yeri denilebilecek küöük yerleşim yerleri kurmuştur. Bugün Göreme Açık Hava Müzesi olarak ziyarete açık olan olan, maneviyata ağırlık veren eğitim sisteminin başlatıldığı bölgeyi işaret ediyor. Tokalı Kilise, Rahibeler ve Rahipler Manastırı, Aziz Basil Şapeli, Elmalı Kilise, Azize Barbara Şapeli ve Yılanlı (Aziz Onuphrius) Kilise görülmesi gerekenler listesinin başında yer alıyor.
8 - Sanatsal ve kültürel güzellikler...
Yöresel izlerle bezenen kaftanlar, el işi kilimler, toprak testiler Kapadokya'nın kültürel hazinelerinden birkaçı. Yalnızca Kapadokya'da bulabileceğiniz özel yapım testiler ve kilimler özellikle yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Doğal mucize olarak nitelendirilen ve harika bir akustiğe sahip olan oyma kayalıklarda düzenlenen konserler Kapadokya'nın sanatsal yönünü de ortaya çıkarıyor. Dünyanın her yerinden gelen misafirlerini ağırlayan Kapadokya'da, bölgenin tarihini ve kültürünü anlatan Türk geceleri düzenleniyor.
3
9 - Türk mutfağının lezzetleri...
Dünya mutfakları arasında merak edilen Türk mutfağının en güzel örneklerini Kapadokya’da bulacaksınız. Çelti kebabından, testi kebabına, kabak çekirdeğinden yörede yetiştirilen üzüm bağlarına kadar birçok lezzet sizi bekliyor. Bölgeye özel şarap çeşitleri ise Kapadokya seyahatinin ödülü olarak kabul edilebilir.
10 - Kapadokya’da safari turları...
Silüetiyle nefes kesen Toros'ları dolaşmanın, toprak parkurda bir serüven yaşamanın ve Kapadokya'nın büyüleyici peribacaları, mağara evleri, kaya kiliseleri ile manzaralarını göreceksiniz. Bazen trekking yaparak zorlu patika yollardan geçecek, bazen henüz kimsenin farkına varmadığı manzaraları keşfedebilirsiniz.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.