banner461
banner195

Sisler Altındaki Peribacaları Büyüledi

Kapadokya Sis ve kırağı kaplı peribacalarıyla bir başka güzel...

Sisler Altındaki Peribacaları Büyüledi
18 Aralık 2015 Cuma 19:12

banner143
banner134
Mevsim itibariyle Yılın sonu Aralık ayı ile birlikte ilimiz Nevşehir ve Kapadokya bölgemizi yoğun sis altında görüpte büyülenmemek elde değil.

Dört mevsimde hep farklı görüntüler veren 
Kapadokya bölgesinde bulunan peribacaları sis perdesi ve kırağı ile kaplanınca konuklarına doyumsuz güzellikler sunuyor.

Bir kısmı tamamen sis perdesi ile kaplanan yer yer de gece saatlerinde yağan kırağının örttüğü peribacaları, kartpostallık görünümler ortaya koyuyor. 
Dünyanın en ilginç yer oluşumlarından biri olarak da bilinen peribacaları ile onların içlerine oyulu dinsel ve evsel mekanların kültür turizmi çerçevesinde değerlendirildiği Kapadokya bölgesinde sis ve kırağı ile bütünleşmiş görünüm, izleyenleri adeta büyülü bir atmosfere yolculuğa çıkarıyor.İlkbaharı, yazı, kışı ile sonbaharında mevsimlerin güzel dokularını kendi içerisinde barındırıp, kendisini ziyaret etmeye gelenlere bambaşka bir duygu kazandıran peribacaları, sisle ve kırağı ile bezenmiş yapısıyla da ayrı bir görsel zenginliği de sergiliyor. Merkeze ilçeye bağlı Uçhisar ve Göreme beldesi karla kaplı peribacaları özellikle turistlerin ilgisini çekiyor. Turistler ellerinde fotoğraf makineleriyle Göreme’de Esentepe mevkiinde, Uçhisar’da ise Cevizli mevkiinde sis ve kırağı altında kalan peribacalarının fotoğraflarını çekti.Nevşehir’de sis yer yer etkisini artırırken, görüş mesafesi şehir merkezi ve ilçelerde 100 metreye kadar düştü. Düşen görüş mesafesiyle birlikte sürücüler trafikte ilerlemekte güçlük çekti. Nevşehir'de sisli havanın etkisinin hafta sonu da süreceği belirtildi.


Murat Şişman / CihanKaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.