banner461
banner195

Söylentiler Doğru mu?

Kapadokya bölgesinin en büyük yeraltı şehri geçtiğimiz yıl Nevşehir'de bulunmuş ve büyük ilgi görmüştü. Ancak Avanos'ta bundan büyük bir yeraltı şehrinin bulunma olasılığı eskiden beridir konuşuluyor.

Söylentiler Doğru mu?
02 Haziran 2015 Salı 16:59

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Kapadokya bölgesinin en büyük yeraltı şehri geçtiğimiz yıl Nevşehir'de bulunmuş ve büyük ilgi görmüştü. Ancak Avanos'ta bundan büyük bir yeraltı şehrinin bulunma olasılığı eskiden beridir konuşuluyor.

Kapadokya bölgesinin en büyük yeraltı şehrinin Avanos’ta olduğuna ilişkin, halk arasında yaygın bir kanaat söz konusu. Civarında pek çok yeraltı şehrinin olduğu bir coğrafyanın tam merkezinde yer alan Avanos’ta da bulunmasının pekala mümkün. Etrafının yeraltı şehirleriyle çevrili olması nedeniyle, araştırılmaya değer.

Avanos’un dağa yaslanan eski bölgesinin yerleşimi ve kuzeyindeki mezarlık alanının hemen arkasındaki mağaraların varlığı ve çarşı merkezinde park önündeki bir çukurun, birkaç km. uzaktaki köybağı mevkiine kadar uzanıyor olması iddiaları, bunun araştırılmasını gerektiren ciddi bulgulardır. 

Ve sonuçta Avanos halkı bugün, belki de yörenin en büyük yeraltı şehrinin üzerinde yaşadıklarına inanmakta, en azından bu konunun üzerine gidilmesini beklemektedir.

Bulunacak yeraltı şehrinin Avanos'a artı değerler katması olası bir sonuç olarak değerlendiriliyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Kapadokyanın değil - 3 yıl önce
kapadokya'nın değil kardeşim dünyanın en büyük yeraltı şehridir kale civarındaki o yapı. ondan büyüğü malesef yok şimdilik avanostada olacağını sanmıyorum.
Avatar
tarihçi - 3 yıl önce
avanosta zannedi̇len yeralti şehri̇ malesef yazihöyükte.
Avatar
Şehir efsanesi - 3 yıl önce
olmayacak duaya amin demeyin.varsa çıkartın millet görsün.yoksa var gibi davranıp bir şekilde avanosun ismini ön plana çıkarmaya çalışmasınlar.milleti cahil yerine koymasınlar.varsa çıkart görelim.yoksa tantana yapma arkadaş.
Avatar
KAPADOKYALI - 3 yıl önce
peki içinden cikan yöremize ait tarihi eserler nereye gidiyor neden hic bilgi verilmiyor en nevshir hazinene tarine sahip cik..
Avatar
esas - 3 yıl önce
en büyüğü boğaz köyündedir bilenler bilir