banner461
banner195

Talihsiz olay Bölgemize mal edilmemeli...

Ortahisar ve Göremeyi Tanıtma ve Turizm Derneği olarak; 09 Eylül 2013 tarihinde Göreme Kasabası Zemi Vadisinde Japon turistlere yapılan saldırı için bir basın açıklaması yayınladı.

Talihsiz olay Bölgemize mal edilmemeli...
10 Eylül 2013 Salı 13:53

banner143
banner134

 TALİHSİZ OLAY BÖLGEYE MALEDİLMEMELİ

 

Ortahisar ve Göremeyi Tanıtma ve Turizm Derneği olarak; 09 Eylül 2013 tarihinde Göreme Kasabası Zemi Vadisinde Japon turistlere yapılan saldırının sonucunda ölen ve yaralanan turistler için büyük üzüntü duymaktayız. Ancak bu talihsiz olay bölgeye maledilmemelidir.

2013 yılında ülke turizmi adına komşu Suriye’de yaşanmakta olan Esed rejimi katliamları ve İstanbul Gezi Parkı eylemleri; bölge turizmi adına da geçtiğimiz aylarda yaşanan balon kazasının ardından yine Göreme’de böyle elim bir olayın yaşanması, Kapadokya turizm esnafları ve bölge halkı adına çok üzücü ve can sıkıcı bir durumdur. Bu olayı dernek olarak şiddetle kınıyoruz.

Son günlerde turizm kamuoyunu meşgul eden ve bazı çevrelerin karşı çıktığı “Göreme Milli Parkı Alan Kılavuzluğu” uygulaması derhal başlatılmalı ve yetiştirilecek Alan Kılavuzlarından bu vadilerde faydalanılmalıdır. Önemli olan bu tür vadileri hizmete açmak değil, gerekli güvenlik önlemlerini de üst düzeyde sağlayabilmektir. Bunun yanı sıra böyle vadilerde belli aralıklarla doğayı bozmayacak özel girişimler teşvik edilerek otokontrol sistemi de sağlanabilir. Ayrıca vadilerin giriş ve çıkışlarına güvenlik görevlileri ile güvenlik kameraları yerleştirilmesi bu tür riskleri azaltacaktır.

Sayın Valimizin üzerinde hassasiyetle durduğu bu olayın faillerinin emniyet güçleri tarafından en kısa sürede yakalanarak adalete teslim edileceğine inancımız tam olup, böyle bir olayın tekrar yaşanmamasını dileriz.

 

 

 Mustafa ATEŞ

   Ortahisar ve Göremeyi Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
MİSAFİR - 5 yıl önce
hangi̇ bi̇r yeri̇ne koyacaksiniz ki̇ heryer dağ bayir ki̇mseni̇n bi̇lmedi̇ği̇ yollar var kolay deği̇l
Avatar
hasan - 5 yıl önce
güvenli̇k görevli̇si̇ i̇le kontrol noktasi i̇le çözüm olmaz bir kere güvenli̇k görevli̇leri̇ kendi̇leri̇ni̇ korumaktan aci̇z bölgede zaten atli ve motorlu jandarma korumasi mevcut durumdadir ancak bölge de i̇pi̇ urgani kopuk kişi̇ler çok ya motorla ya at arabasii̇le gezen turi̇stlere sarkintilik edenler var jandarma bu şahislarin üzeri̇ne durmalidir umariz bi̇r daha bu tür olaylar yaşanmaz
Avatar
bilal coskun - 5 yıl önce
Peki Mustafa bey sormazlar mı size ilkokul mezunu yol bel bilmeyen alan kılavuzu ile bu olayların önüne nasıl geçebilirsiniz?
Avatar
nevşehir - 5 yıl önce @hasan
size katılıyorum ipi kopuk şahıs çok dediğiniz gibi turist tavlamaya çalışan çok sapık var jandarma ile korumaya devam edilmesi daha iyi olur jandarmaya güvenimiz sonsuz
Avatar
REHBER MİTHAT - 5 yıl önce
yetkililer açik hava müzesiyle paşabağlarda ceza yazana kadar vadilerde denetim yapsinlar..
Avatar
turizm ve otel işletmecisi - 5 yıl önce
Bilal kardeşim sanırım konuya hakim deilsiniz. İlkokul mezunlarının müracat hakkı yoktu.
Avatar
kapadokyalı - 5 yıl önce
bilal bey mustafa bey düşüncesini ve çözüm önerisini sunmuş gayette mantıklı bunun dışında bir öneriniz varsa bu toprakların bir ferdi olarak bilmek duymak isterim.Bu şehrin insanları olarak gelin bu tür sorunları hep birlikte çözelim.
Avatar
bilal Coskun - 5 yıl önce
Öncelikle sayın Başkan alan kılavuzluğu ile sadece kaçak rehberliğe hizmet edileceğini sanırım gözden kaçırmış böylelikle sayın turizm ve otel işletmecisi meslektaşlarımıza da cevap vereyim önce alan kılavuzluğu yönetmeliğini bi okuyun isterseniz kimler müracaat edebilir ayrıca 18 günlük eğitimle hangi vadide bana Kılavuzluk yapabilecek?
Çözüm önerisi olarak o kadar çok yapabileceğim şey var ki bura yetmez okunmaz bile. Oysaki çözüm isteyen makamlar oturup bu işi yapanlarla çözüm arasalardi bunlar olmazdı ama yine 4 polis 4 de komutan oturup çözüm üretmeye çalışacaklar. Ben 17 yıldır o vadilerde yürüyorum zaten.
Saygılarımla