banner461
banner195

Tarihi Konaklar Restore Ediliyor

Kayakapı Kültürel ve Doğal Çevre Koruma ve Canlandırma Projesi kapsamında yüzlerce yıllık tarihi eserler restore edilerek turizme kazandırılıyor.

 Tarihi Konaklar Restore Ediliyor
05 Haziran 2014 Perşembe 17:50

banner143
banner134

 Tarihi Konaklar Restore Ediliyor

NEVŞEHİR(MHA) Kayakapı Kültürel ve Doğal Çevre Koruma ve Canlandırma Projesi kapsamında yüzlerce yıllık tarihi eserler restore edilerek turizme kazandırılıyor.
Aziz Yuhannes'in evinin bulunduğu Kayakapı Mahallesi'ndeki Kültürel ve Doğal Çevre Koruma ve Canlandırma Projesi kapsamında 20 tarihi konak restore edilerek turizme açıldı.
Kayakapı Mahallesi'nin yaklaşık 200 dönüm arazi üzerine kurulmuş 213 parselden oluştuğunu ve 1980'li yıllarda afet kapsamına alınarak terk edildiğini belirterek, 2008-2011 yılları arasında duraklama dönemine giren projeye bir Otel gurubu olarak 2011 yılında dahil olduğu belirtildi. 
Projenin birinci kısmının konaklama alanlarından, ikinci kısmının gezi ve günü birlik ziyaretçi alanlarından, üçüncü kısmının ise tarım alanlarından oluştuğunu dile getiren Yetkililer, bugüne dek 20 konağın restorasyonunu tamamlandıklarını ve misafir kabul etmeye başladıklarını ifade etti.
Tarihi ev ve konakları eski fotoğraflarını dikkate alarak aslına uygun olarak restore etmeye çalıştıklarını belirten Yetkililer, restorasyonu tamamlanan evlere içinde yaşayanların ya da sahiplerinin isimlerini verdiklerini söyledi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.