banner461
banner195

Tartışmasız Kapadokya’nın Lideri

Türkiye’nin doğal yeryüzü oluşumu Peribacaları, tarihi kiliseleri ve yer altı şehirleri ile ünlü kültür merkezi Kapadokya’da yılın ilk üç ayında en çok turist çeken merkezi yine Göreme oldu.

 Tartışmasız Kapadokya’nın Lideri
04 Nisan 2014 Cuma 17:52

banner143
banner134

 Tartışmasız Kapadokya’nın Lideri

NEVŞEHİR(MHA) Türkiye’nin doğal yeryüzü oluşumu Peribacaları, tarihi kiliseleri ve yer altı şehirleri ile ünlü kültür merkezi Kapadokya’da yılın ilk üç ayında en çok turist çeken merkezi yine Göreme oldu.

Kapadokya bölgesinin merkezi Nevşehir’de bulunan ören yerleri arasında at başı önde giden, bölgeye gelen her turistin mutlaka uğrak yeri haline gelen Göreme Açık Hava Müzesi Ocak, Şubat ve Mart Nisan aylarında da diğer ören yerlerine yine fark atmaya devam etti.

Göreme Açık hava müzesi bu ayında açık ara lideri olacak görünüyor.

Nevşehir’e 13 km. uzaklıkta ve Göreme kasabasının2 km. doğusunda yer alan bir kaya yerleşim yeridir. M.S. 4. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar yoğun bir şekilde manastır hayatı yaşanmıştır. Hemen her kaya bloğunun içinde kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma mekânları mevcut. Bugünkü Göreme Açık Hava Müzesi manastır eğitim sisteminin başlatıldığı yer olarak kabul edilir. Soğanlı, Ihlara, Açık saray aynı eğitim sisteminin daha sonraları görüldüğü yerler. Kiliseler, 2 tür teknikle boyanmış. Birincisi, doğrudan doğruya kaya yüzeyi düzeltilerek üzerine yapılan boyama; ikincisi ise, kaya üzerine yapılan tempera ve fresko tekniği ile yapılan boyama. Kilisede işlenen konular İncil ve Hz. İsa’nın hayatından alınmış. Göreme Açık Hava Müzesi’nde Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basil Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise bulunmakta.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Dilaver BAYRAM - 4 yıl önce
Mazı köyü yeraltı şehrinin 600.00
Eski parayla alti yüz milyar lık
Yatırım yapıldı yalnız şu an
Hiç bir faaliyet gösteren yardimci
Olan Sayin milletvekilleri ve
Il başkanları ilgilenmefiginden