banner461
banner195

Turist Rehberlerine Terör Eğitimi Verilecek

İçişleri Bakanlığı turizm merkezlerindeki valiliklere bir Genelge göndererek, tur rehberleri ve operatörlerine terörizmle mücadele eğitimi verilmesini istedi.

Turist Rehberlerine Terör Eğitimi Verilecek
16 Şubat 2016 Salı 11:20

banner143
banner134
 İçişleri Bakanlığı turizm merkezlerindeki valiliklere bir Genelge göndererek, tur rehberleri ve operatörlerine terörizmle mücadele eğitimi verilmesini istedi.

Terör örgütlerinin hedefi halinde gelen Türkiye'de yaşanan terör eylemleri İçişleri Bakanlığı'nı harekete geçirdi. En son IŞİD'in İstanbul Sultanahmet'te Alman turist kafilesinde yönelik eyleminden sonra İçişleri Bakanlığı valiliklere "güvenlik önlemleri" konusunda özel bir genelge gönderdi.

Genelgede, 2011 itibariyle Suriye'de başlayan kaotik ortam nedeniyle bölgenin başta IŞİD olmak üzere Türkiye için tehdit oluşturan birçok terör örgütünün faaliyet gösterdiği alan haline geldiğine dikkat çekildi.

Ülke güvenliği ile vatandaşların huzur ve emniyetini tehdit eden terör örgütleriyle gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yapılan operasyonlarla etkin mücadelenin sürdürüldüğü belirtilen genelgede, "özellikle yoğun ziyaretçi olan bölgelerde alınması gereken güvenlik tedbirlerinin yeniden gözden geçirilmesi zorunluluğu doğduğu" vurgulandı.

Ankara, Antalya, Aydın, İstanbul, İzmir, Nevşehir, Muğla kent merkezleri ve ilçeleri öncelikli olmak üzere "merkez/odak konumundaki yerlerde sorumlu amir belirlenerek bu bölgelerin tamamının güvenlik kameraları ile donatılması, görüntülerin canlı takip edilerek herhangi bir gelişme olduğunda alandaki görevlilerle temasa geçilmesi" talimatı verildi.


Genelgedeki diğer talimatlar;

- Patlayıcı madde arama ve asayiş devriye köpekleri turizm bölgelerinde aktif olarak kullanılacak.

-  Turistik bölgelerde önemli görülen sokak ve alanlar, polislere zimmetlenecek.

- Sivil görevli sayısı artırılacak, polisler kimliklerini gizleyerek farklı meslek grubu içinde gizli biçimde görev yapacak.

- Turizm bölgelerine ziyaretçi kafilesi getiren tur operatörleri ile tur rehberlerine terörizmle mücadele kapsamında yeterli derecede eğitim verilecek.

- Turizm bölgelerinde bulunan esnaf ve işletmecilere teröristlerin profilleri hakkında dikkatli olmaları konusunda gerekli bilgilendirmeler yapılacak.

- Kafileleri taşıyan otobüslerin park ettiği otopark görevlileri terörizmle ilgili bilgilendirilecek.

- Riskli turist grupları belirlenecek, tur görevlilerinin bilgisi içinde kafilelere sivil görev yapan polisler yerleştirilecek.

- Özellikle deniz ve güneş turizmi bölgelerinde bulunan eğlence merkezlerinin girişlerinde mutlaka yeteri sayıda özel güvenlik görevlisi bulundurulacak, bu görevlilere gerekli eğitimler verilecek.

- Terör örgütü üyelerini eşkal ve profillerinden tanıyabilecek eğitim ve donanıma sahip TEM ve istihbarat birimlerinde görev yapan ve analiz yapmaya haiz uzman personelden oluşacak ekipler turizm bölgelerinde görevlendirilecek.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.