banner461
banner195

Turizmde Kayıt Dışına Önlem Yok

Ülkemiz ekonomisinin en büyük sorunlarından biri vergilendirilemeyen kayıt dışı faaliyetler. Onlardan biri de Kapadokya bölgesinin göbeğinde yıllardır süre geliyor.

Turizmde Kayıt Dışına Önlem Yok
13 Haziran 2014 Cuma 17:42

banner143
banner134

 Önlem Yok

NEVŞEHİR(MHA) Ülkemiz ekonomisinin en büyük sorunlarından biri vergilendirilemeyen kayıt dışı faaliyetler. Onlardan biri de Kapadokya bölgesinin göbeğinde yıllardır süre geliyor.

Kimilerine göre, ev hanımlarının masumane ev bütçelerine katkı sağlamak için yaptıkları faaliyet olarak algılansa da, Kapadokya bölgesine gelen yerli ve yabancı turiste zorla ürünlerini satmak isteyen kadınların neresinin masumane bir iş yaptıkları da tartışılır.

Uçhisar kalesine çıkan yol üzerine dizilen kadınların yerli ve yabancı turiste zorla el sanatları ürünlerini satmak istemeleri karşısında ilgili kurumların ise ne yaptıkları ise da merak konusu.

Yaptıkları işin ev ekonomilerine katkı sağlamaktan ziyade bölge turizmine olumsuz bir davranış sergilemek olduğunun farkında olanlar ise kendilerinin görüntülenmesinden bile oldukça rahatsız.

Tezgah kirası ödemeyen, herhangi bir giderleri bulunmayan bazı seyyar el ürünleri satan kadınların yöre turizmine verdikleri zararın faturasının ise kimler tarafından verileceği de aşikar.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

Etiketler; #Önlem Yok

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
ne demek - 4 yıl önce
neden yöre halkini siddetle canavar gibi gösteriyorsunuz. önce turisti çarsilardan cektiniz. simdi de turistik alanlari mi özellestireceksiniz. kimse kimseye bicak zoruyla mal vermiyor. neden halicilarin sattigi halilarda sabit metrekare fiyati yok o zaman. hangi halici fatura cikisini resmi yapiyor.. otellerin 1 liralik suyu 5 liraya sattigini herkes biliyor. nerde faturasi. nerde butik otellerin 300 euroluk odalarinin vergisi. nerde.. haber yapacaksan git kaya odalı otellere de onlarin yazar kasasini incele.
Avatar
vatandaş - 3 yıl önce
Garibanın Sattığı kabaga göz diktiniz ..