banner461
banner195

Turizmde Yeni Arayışlar – Yeni Pazarlar Gastronomi

Rusya ile yaşanan kriz Türk Turizm anlayışını yeni bir boyuta taşımak için fırsata dönüşmeli...

Turizmde Yeni Arayışlar – Yeni Pazarlar Gastronomi
01 Aralık 2015 Salı 11:36

banner143
banner134
 TURİZMDE YENİ ARAYIŞLAR – YENİ PAZARLAR GASTRONOMİ

 

Rusya ile yaşanan kriz Türk Turizm anlayışını yeni bir boyuta taşımak için fırsata dönüşmeli...

 

Daha iyisini arayan, harcama eğilimi yüksek, deneyimleme tutkusu ile yaşayan hedef profil turist için tüm dünyada öne çıkan “GASTRONOMİ TURİZMİ”

Türk Turizmini güncelleyecek bir kavramdır.

 

Turizmde herhangi bir ülkeye bağlı kalmadan harcama eğilimi yüksek pazarlara hitap etme zamanı biraz mecburiyetle geldi.

 

“2023 yılında 50 milyon Turist, 50 milyar dolar gelir” hedefi ancak 12 aya ve tüm ülkeye yayılmış yenilikçi bir Turizm anlayışı ile mümkün olabilir. Turizm çeşitlendirilmesinde aranan kan Gastronomi Turizmindedir.

 

Marmara, Ege, Güneydoğu, Karadeniz, Orta Anadolu bölgeleri birbirinden farklı mutfakları, kültürü, tarihi değerleri, bağcılık- şarapçılık, yerel tarım ve hayvancılık özellikleri ile yeniden tasarlanmalı ve hedeflenen profile uygun adımlar atılmalıdır.

 

Mutfak anlayışımızın ve eşsiz ağırlama geleneğimizin deneyimlenmesine olanak veren restoranlar desteklenmeli ve bu tarz restoranların uluslararası standartlarda hizmet vermesi için çalışmalar hızla yürütülmelidir.

 

Gastronomi Turizminin çarpan etkisi istihdam, ihracat, girişimcilik ve tanıtım gibi birçok alanda kendini gösterir.

 

Rusya pazarında kaybettiklerimizi Amerika, Uzak Doğu ve Asya’da arayalım.

Geçmiş yıllara göre %67 oranında artan Çinli ziyaretçi, %21 oranında artan Kuzey Amerikalı ziyaretçi ve %23 oranında artan Güney Amerika ülkelerinden gelen ziyaretçilerimiz, Kuzey Avrupa ülkelerinin Gastronomi Turizmi potansiyeli bizler için umut verici... Gözümüzü ve geleceğimizi bu ülkelere çevirelim ve İtalya, İspanya, Fransa gibi ortak Akdeniz Kültürünü paylaştığımız ülkelerin Gastronomi Turizminden aldığı paya ortak olalım.

 

 

Geleceği Gastronomi Turizmi etrafında şekillendirelim. Turizm anlayışımızı güncelleyelim ve sosyo-kültürel açıdan donanımlı ve harcama eğilimi yüksek hedef kitleye yönelelim.

 

Biz Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği olarak tüm üyelerimizle birlikte bu amaçla oluşturulacak her türlü platformda  görev almaya, bilgi ve fikirlerimizi paylaşmaya, nihayetinde yön vermeye hazırız.

 

 

Kaya DEMİRER

TURYİD Yönetim Kurulu Başkanı

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.