banner461
banner195

Türkiye’nin Müze Kenti Kapadokya

Nevşehir, açık hava müzeleri, kültür ve yaşam müzesi, polis müzesi, folklorik bebek müzesi, arkeoloji ve etnografya müzesi ile müze zengini bir kent oldu.

Türkiye’nin Müze Kenti Kapadokya
21 Eylül 2015 Pazartesi 13:58

banner143
banner134

Nevşehir, açık hava müzeleri, kültür ve yaşam müzesi, polis müzesi, folklorik bebek müzesi, arkeoloji ve etnografya müzesi ile müze zengini bir kent oldu.

Türkiye'nin peri bacaları ve balon turları ile ünlü önemli turizm merkezlerinden Kapadokya'nın merkezini oluşturan Nevşehir, açık hava müzeleri, kültür ve yaşam müzesi, polis müzesi, folklorik bebek müzesi, arkeoloji ve etnografya müzesi ile müze zengini bir kent oldu. 

Yılda ortalama 2 milyon yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Kapadokya, peribacaları ve balon turlarının yanı sıra müzeleri ile de dikkat çekiyor. 

Göreme Açık Hava Müzesi 

Bölgede tarihe ışık tutan eser ve yapıların yer aldığı müzeler arasında en çok ziyaretçiyi Göreme Açık Hava Müzesi çekiyor. 

Nevşehir'in merkeze bağlı Göreme beldesi sınırlarındaki, Nevşehir'e 13 kilometre uzaklıkta ve Göreme Kasabasının 2 kilometre doğusunda yer alan bir kaya yerleşim yeri olan, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Göreme Açık Hava Müzesi, hemen her kaya bloğunun içinde kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma mekanları ile özellikle yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. 

Zelve Açık Hava Müzesi 

Nevşehir'in Avanos ilçesi sınırlarında kalan Zelve Açık Hava Müzesi ise üç büyük vadiden oluşuyor. Birbirinden ilginç yeryüzü oluşumlarını, farklı şekillerdeki peribacalarını güvercinlikleri, manastırları, kaya evleri ve kiliseleri bünyesinde barındıran Zelve Açık Hava Müzesi, ziyaretçilerine 


büyüleyici bir atmosfer sunuyor. Yakın zamana kadar bir yerleşim merkezi olan ve 1950'li yıllarda erozyon nedeniyle boşaltılan bu tarihi mekan yılın hem mevsiminde turistlerin ilgisini çekiyor. 

Arkeoloji Ve Etnoğrafya Müzesi 

Nevşehir il merkezindeki, arkeoloji ve etnografya müzesi 15 bin 342 tarihi eseri ile bölge tarihine ışık tutuyor. Müzede çeşitli bölgelerdeki kazı çalışmalarından elde edilen ve prehistorik dönemden başlayarak neolitik, kalkolitik, tunç, demir, Frig, Urartu, Greek, Roma ve Bizans dönemlerine ait 3 bin 452 adet metal, cam, bronz, kemik ve pişmiş topraktan yapılı eser bulunuyor. Roma, Bizans, Greek, Anadolu Selçuklu Beylikleri ve Osmanlı dönemlerine ait 8 bin 468 adet altın, gümüş ve bronz sikkenin yer aldığı müzede, son Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemlerine ait 3 bin 225 adet kadın, erkek ve çocuk giyim eşyaları, altın ve gümüş takılar, ahşap malzemeler, halı ve kilim, tunç, demir, Urartu, Roma ve Bizans dönemine ait 104 adet pişmiş toprak, taş ve bronzdan yapılı mühür ile 93 adet el yazması Osmanlı dönemine ait lügat ve Kur'an-ı Kerim dikkati çekiyor. 

Kültür ve Yaşam Müzesi 

Bölgedeki özel müzelerden biri olan Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar beldesindeki Kapadokya Kültür ve Yaşam Müzesi'nde de Kapadokya insanının kültür ve yaşam şekli, cansız mankenler ile anlatılıyor. 

Berrin Yıldız ve Murat Sarıkaya isimli iki girişimcinin çabaları ile oluşturulan müze 12 odadan oluşuyor. Odalarda kayaların kilise ve ev haline getirilmesi, tarım hayatı ve tarımda kullanılan aletler, eski kayıt damı (mutfak), pekmez yapımı, dokuma odasında yünden ipin elde edilişi, halı ve kilim dokumacılığı, baskı teknikleri, Türk hamamı, eski bir köy meydanı, köy odası, kız isteme, kına gecesi, gelin odası ziyaretçiler için sergileniyor. Ziyaretçilere 

müzeyi gezerken çeşitli bilgile de anlatılıyor. 

Yörenin ilk etnografya müzesi olma özelliğini taşıyan Kapadokya Kültür ve Yaşam Müzesi, 2004 yılından beri kültür hizmeti veriyor. 

Müzenin kurucusu Berrin Yıldız, müzeyi daha da geliştirmeyi planladıklarını, müzeyi ziyaret edenlere rehberlik edip, onlar müzeyi gezerken kendilerinin de onlara Kapadokya insanının yaşamını anlattıklarını söyledi. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.