banner461
banner195

Uçhisar’da Çevreci otel, kendi elektriğini kendi üretecek

Nevşehir’in merkez ilçeye bağlı turistik Uçhisar beldesinde yapımı devam eden Arinna Lodge Oteli, kendi elektriğini kendi üretecek.

Uçhisar’da Çevreci otel, kendi elektriğini kendi üretecek
24 Kasım 2012 Cumartesi 17:09

banner143
banner134

 Nevşehir’in merkez ilçeye bağlı turistik Uçhisar beldesinde yapımı devam eden Arinna Lodge Oteli, kendi elektriğini kendi üretecek.

Kapadokya bölgesinde bir ilke imza atacak olan Uçhisar Arinna Lodge Otel’de ayrıca 20 bin kilovat karbondioksit salınımını ortadan kaldırarak çevreye duyarlı bir yaklaşım sergilenmesi planlanıyor.

Nevşehir, Uçhisar’da peri bacalarının arasında doğal oluşumları bozmayacak, yenilenebilir enerji sistemleri ve konvansiyonel mimari normlarını uygulayan Arinna Lodge Otel’in inşaatı devam ediyor.

Uçhisar Arinna Logde Otel Proje Sorumlusu Sercan Soybaş, tesisin ihtiyacı olan elektrik enerjisini, Alman menşeili fotovoltaik panellerden oluşan sistemle karşılayacaklarını belirtti. Soybaş, böylece yaklaşık 20 bin kilovat karbondioksit salınımını ortadan kaldırarak peri bacaları ve çevresine duyarlı bir sistem oluşturacaklarını söyledi.

Ayrıca tesisin ısıtma sistemi için kullanılacak yeni nesil yaklaşık 200 kilovatlık ısı pompası sistemleriyle de bölgede başlı başına yenilenebilir enerji sistemlerini bünyesine sokan ilk tesis olacaklarını kaydeden Soybaş, “Bölgede alternatif enerji kaynağı arayan tesis sahiplerine de örnek olacağımıza inanıyorum. Alışılagelmişin dışında çevreye duyarlılığını ortaya koyan teknolojileri bünyesinde bulunduran ilk konaklama tesisi olmanın da gururunu taşıyacağız.” diye konuştu.

Tesisin yenilenebilir enerji sistemleri konusunda danışmanlığını ve uygulamasını yapan Alman firmasının yetkilileri de yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin kullanımı yönünde bu yaklaşımın bölgede ilk olduğunu ve bu projenin içersinde olmalarının hem kendilerine hem de bölgeye çevre faktörüne saygı anlamında büyük katkılar sağladığını dile getirdi.

Yetkililer, projenin önemine tüm dikkatlerin çekilmesinin ve diğer tesisler için örnek teşkil etmesinin bölge için gerekli olduğunu da vurguladı.               


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
cevreci - 5 yıl önce
insanlar gunlerdir bu tesisin dogayi tahrip ettiginden dolayi gosteri yapiyor siz cevreci diyorsunuz iddia ettikleri sistem bircok avrupa ulkesinde siradan evlerde dahi var ,,,,,cok yazik
Avatar
Out of cappadocian - 5 yıl önce
bu kadar güzel bir proje neden engellenir ki..orada yapılmış bütün eski otellerden daha çevreye duyarlı bir tesis olacak işte..bir kıskanılma tepkisi yapılmışi ve inşaatı engellenmiş..kelle isteniyor..:))
Avatar
uçhisaılı - 5 yıl önce
sen kimsin biz uçhisarın yerlisiyiz.uçhisarı tahrip etmeye hakkınız yok defolun alçaklar paranızamı güveniyorsunuz.rantınızı başka yerde arayın.bulmuşunuz osman süslü gibi paraya temennah edeni istediğiniz gibi at oynatın.....