banner461
banner195

Uçhisar’da Tarihi Dönüşüm Sürüyor

Kapadokya bölgesinin tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle bütünleşen tarihi yapılar, bölgedeki butik otelciliğin gelişmesiyle yıkılmaktan kurtarılıyor.

Uçhisar’da Tarihi Dönüşüm Sürüyor
25 Ekim 2013 Cuma 22:22

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Kapadokya bölgesinin tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle bütünleşen tarihi yapılar, bölgedeki butik otelciliğin gelişmesiyle yıkılmaktan kurtarılıyor.

Türkiye'nin en önemli kültür turizmi merkezlerinden biri haline gelen Nevşehir merkeze bağlı Uçhisar Beldesi'nde butik otellerin sayısı her geçen yıl daha artıyor. Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemine ait 700'e yakın eserin bulunduğu Uçhisar'da, 550 tarihi konutun turizm sayesinde yıkılmaktan kurtulduğu bildirildi.

Uçhisar Belediye Başkanı Osman Süslü, Kapadokya bölgesinde peribacaları ile vadilerin buluştuğu en önemli merkezlerden biri olan Uçhisar Beldesi'nde, 1980'li yıllara kadar insanların yaşamlarını sürdürdüğü Tekeli ve Aşağı mahallelerinde sayıları 700'ü bulan tarihi değerdeki konutların, sahiplerinin farklı merkezlere taşınmasıyla terk edilmiş bir alana dönüştüğünü söyledi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.