banner461
banner195

Ürgüp Kayakapı National Geographic Channel'da Yayınlanacak

Ürgüp te hayalleri süsleyen Kayakapı'da gerçekleştirilen başarılı çalışmalar dünyanın en büyük Uluslararası Belgesel kanalı National Geographic Channel'de yayınlanmak üzere çekimi yapıldı.

Ürgüp Kayakapı National Geographic Channel'da Yayınlanacak
06 Eylül 2012 Perşembe 13:00

banner143
Kayakapı Projesi Hayat- Buluyor
İlgili Galeriye Git
banner134

 Ürgüp te hayalleri süsleyen Kayakapı'da gerçekleştirilen başarılı çalışmalar National Geographic Channel'de yayınlanmak üzere çekimi yapıldı.

Kapadokya bölgesinde 4 yıllık bir aradan sonra çalışmalarına bu yıl başlanan ve başarıyla devam eden 'Ürgüp Kayakapı Kültürel ve Doğal Çevre Koruma ve Canlandırma' projesini tüm dünyaya göstermek amacıyla Uluslararası Belgesel kanalı "National Geographic Channel" Ürgüp'te kültürel ve doğal çevre için yeni bir fırsat olarak görülen ve Ürgüp'te büyük bir kesim tarafından heyecanla takip edilerek beklenen Kayakapı Projesini ekranlara taşımak amacıyla çekim yaptı.

 Ürgüp Kayakapı’da Değişim Başladı

Proje ile Ürgüp'ün en değerli kültür miraslarından birini oluşturan Kapadokya'nın önemli yerleşimlerinden olan Ürgüp'ün merkezindeki tarihi Kayakapı Mahallesi, son 20 yıldır kullanılmayarak kendi kaderine terkedilen ve Ürgüplüler için adeta bir resim gibi algılanan, içine pek girilmeyen soyut bir mekan haline gelen mahallede değişim kendini gösterir hale gelmiş.

 

Bunca zamandır ihmal edilmiş olan, Osmanlı Dönemi'nde kentin ileri gelenlerinin oturduğu bu mahalle, Ürgüp'lü başarılı işadamı Mustafa Dinler'in geçtiğimiz yıl taşın altına elini sokmasıyla hummalı çalışmalarla eski canlılığına yeniden kavuşturulma yolunda.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.