banner461
banner195

Ürgüp'te Asırlık mekanlar yeniden hayat buluyor

Ürgüp Belediyesinin en önemli projeleri arasında yer alan, Kayakapı Kültürel ve Doğal Çevre Koruma ve Canlandırma Projesi kapsamında yüzlerce yıllık tarihi eserler restore edilerek turizme kazandırılıyor.

Ürgüp'te Asırlık mekanlar yeniden hayat buluyor
18 Ağustos 2016 Perşembe 12:49

banner143
banner134
Ürgüp Belediyesinin en önemli projeleri arasında yer alan, Kayakapı Kültürel ve Doğal Çevre Koruma ve Canlandırma Projesi kapsamında yüzlerce yıllık tarihi eserler restore edilerek turizme kazandırılıyor.

Aziz Yuhannes'in yaşadığı Esatağa konağının bulunduğu Kayakapı Mahallesi'ndeki Kültürel ve Doğal Çevre Koruma ve Canlandırma Projesi kapsamında 20 tarihi konak restore edilerek turizme açıldı.

Kayakapı Mahallesi'nin yaklaşık 200 dönüm arazi üzerine kurulmuş 213 parselden oluştuğunu ve 1980'li yıllarda afet kapsamına alınarak terk edildiğini belirterek, 2008-2011 yılları arasında duraklama dönemine giren projeye bir Otel gurubu olarak 2011 yılında dahil olduğu belirtildi. 
Projenin birinci kısmının konaklama alanlarından, ikinci kısmının gezi ve günü birlik ziyaretçi alanlarından, üçüncü kısmının ise tarım alanlarından oluştuğunu dile getiren Yetkililer, bugüne dek 20 konağın restorasyonunu tamamlandıklarını ve misafir kabul etmeye başladıklarını ifade etti.
Tarihi ev ve konakları eski fotoğraflarını dikkate alarak aslına uygun olarak restore etmeye çalıştıklarını belirten Yetkililer, restorasyonu tamamlanan evlere içinde yaşayanların ya da sahiplerinin isimlerini verdiklerini söyledi.

Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.