banner461

Yakup Dinler, ‘Turizmde korona sonrasını Milliyet'e değerlendirdi’

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Yakup Dinler, Milliyet Gazetesinden Mine Özdemir Güneli'nin turizm sayfasına konuk oldu.

banner503
Yakup Dinler, ‘Turizmde korona sonrasını Milliyet'e değerlendirdi’
21 Nisan 2020 Salı 11:06

banner143
banner134

Türkiye'de Korona virüs sonrasında değişmesi öngörülen seyahat alışkanlarıyla konaklama sektöründe hizmet anlayışı da yeniden tasarlanıyor. Sektör temsilcilerine göre butik oteller daha çok tercih edilecek, kişiselleştirilmiş, ekolojik ve organik hizmet verilecek, hijyen endişesiyle robot kullanımı artacak.

Corona virüsü sonrası turizmin kuralları sil baştan yazılacak...

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan çok kısa bir süre sonra küresel bir salgın halini alan Korona virüsünün en çok etkilediği sektörlerden biri de turizm oldu. Kayakapı Turizm A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve KAPTİD Başkanı Turizmci Yakup Dinler, salgının sona ermesinin ardından başlayacak olan sezonda konaklama tesislerinin gerekli hijyen koşullarının sağlanması noktasından ekonomik paketlere kadar birçok şeyin değişeceğini söyledi. Turizmin tekrar canlanması ile birlikte önce iç pazarın hareketleneceğini belirten Dinler, her şey dahil sisteminde de değişikliklere gidileceğini söyledi.

‘Daha kişisel hizmet verilecek’

Konu hakkında Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Yakup Dinler, Milliyet gazetesinden Mine Özdemir Güneli'nin turizm sayfasına konuk oldu.

Litvanya Fahri Konsolosu, TÜROFED Başkan Yardımcısı ve KAPTİD Başkanı Yakup Dinler: Covid19 nedeniyle sosyal mesafe kavramının iyice belleklerimizde yer edinmesi ve bu düzen değişikliğiyle tatil alışkanlıklarımızın da değişeceğini öngörmek hatalı bir yorum olmaz. Tatile çıkmayı planlayan insanlar artık uzun yemek kuyruklarında sıra beklemeyi, açık büfelerde 1000 kişinin dokunduğu maşalara dokunmayı ve çok kullanımlı plastik bardakları kullanmak istemeyecektir. Az oda sayılı, küçük veya butik otel olarak adlandırabileceğimiz tesisler bu geçiş sürecinde ön plana çıkacaktır. Kontrol edilmesi gereken daha az alanlardan ötürü daha hijyenik, az insanla muhattap olma ve kişiye odaklı servisle insanlar en azından psikolojik olarak daha küçük kapasiteli otellerde rahat edeceklerdir. Şunu da unutmamak lazım, Türkiye olarak özellikle sahil bölgelerimizde kitle turizmine yönelik hizmet ediyoruz, çok oda sayılı hiçbir ülkede olmayan kaliteli bir altyapıya ve servis kalitesine sahibiz.

İlaç veya aşı bulunduğu anda her şeyin eskisi gibi normale döneceğine inanıyorum ama ilk planda tercih küçük tesisler olur. Koronavirüs sonrasında çok oda sayılı bir tesisin butik hizmet verme imkanı yok. Büyük oteller geniş bir alana, çok oda sayısına sahip olduğu ve özellikle de personeli bunun için eğitim almadığı için bu imkansız. Burada belki doğru kelime butik hizmetten ziyada “daha kişisel hizmet” olacaktır. Bu sürecin kesin çözümü gelene kadar büyük tesisler hiçbir zaman tam kapasiteye ulaşamayacaktır. Daha düşük kapasitede çalışıp, özellikle restoranlarında “sosyal mesafeyi” asgari düzeye çekerek bir geçiş dönemi yaşayacaklardır.

Kaynak: Milliyet


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.