banner461
banner195

Yılda 1.5 Milyon Turist Yeter mi?

Turizm İl Müdürlüğü istatistiklerine göre geçtiğimiz 26 yıl içerisinde 40 milyona yakın yerli ve yabancı turisti ağırlayan Kapadokya bölgesinin başkenti Nevşehir, turizm potansiyelini yeterince değerlendiremiyor.

 Yılda 1.5 Milyon Turist Yeter mi?
28 Mart 2015 Cumartesi 17:48

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Turizm İl Müdürlüğü istatistiklerine göre geçtiğimiz 26 yıl içerisinde 40 milyona yakın yerli ve yabancı turisti ağırlayan Kapadokya bölgesinin başkenti Nevşehir, turizm potansiyelini yeterince değerlendiremiyor.

Yılda yaklaşık 1.5 Milyon turisti ağırlayan Kapadokya bölgesinde geceleme oranı da istenilen düzeylere bir türlü ulaştırılamamış durumda. Peki bunun sorumluları kim, hem turist sayısının, hem de geceleme oranlarının artırılması konusunda kim ne yapıyor?. 

Peribacaları, tüf kayaya oyulu kiliseleri, yer altı şehirlerinin yanında Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalma binlerce tarihi eserin sergilendiği Kapadokya bölgesini 1989-2014 yılları arasında yaklaşık 40 milyon yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Kapadokya Bölgesi’ni Başta Uzakdoğu ve Avrupa kıtası olmak üzere Asya, Amerika ve Afrika kıtalarından 55 ülke insanı ziyaret etti. Bölge, doğal, tarihi ve kültürel değerleri ile 1985 yılında UNESCO tarafından Dünya’da korunması gerekli Kültür Mirası listesine Türkiye’den kabul edilen merkezler arasında da yerini aldı.  Kapadokya bölgesini ziyaret eden yabancı turist sayısı 26 yıllık süreçte yaklaşık 40 milyonu buldu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.