banner461

Memur-Sen açlık-yoksulluk araştırması sonuçları açıklandı

Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan “açlık-yoksulluk” araştırmasına göre, Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.878,88 TL, yoksulluk sınırı ise 5.342,61 TL olarak belirlendi.

banner503
Memur-Sen açlık-yoksulluk araştırması sonuçları açıklandı
07 Haziran 2018 Perşembe 13:10

banner143
banner134

Memur-Sen Nevşehir İl Temsilciliğinden yapılan açıklamada; “Memur-Sen Konfederasyonu tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık-yoksulluk araştırmasına göre Mayıs ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.878,88 TL, yoksulluk sınırı ise 5.342,61 TL olarak tespit edildi. Yapılan araştırmaya göre Mayıs ayında Nisan ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,73’lük bir artış yaşandı. Mayıs ayında göze çarpan en büyük artışlar yüzde 41,98 artışla havuç, yüzde 35,14 artışla kuru soğan, yüzde 34,65 artışla patates, yüzde 24,72 artışla limon; en çok göze çarpan düşüşler ise yüzde 34,39 azalışla sivri biber, yüzde 19,43 azalışla taze fasülye, yüzde 13,78 azalışla domates, yüzde 12,51 azalışla kabak madde fiyatlarında yaşandı. Aydınlanma madde fiyatında ise Mayıs ayında Nisan ayına göre herhangi bir değişim gözlemlenmedi. Eğitim ve Ulaşım Madde Fiyatlarında Artış Yaşandı

Eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 1,73’lük bir artış oldu. Eğitim-kültür madde fiyatlarında Nisan ayına göre değişimin yüzde 24,66 artışla yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlar, yüzde 9,82 artışla yurt dışı bir hafta ve daha fazla süreli turlar madde fiyatlarında olduğu belirlendi. Bununla birlikte eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 5,71 azalışla fotoğraf makinesi fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi. Ulaşım madde fiyatlarında yüzde 1,27’lik bir artış olduğu belirlendi. Nisan ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 6,27 artışla şehirlerarası otobüs ücreti fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında yüzde 3,1 azalışla otopark ücreti fiyatında düşüş olduğu tespit edildi. Mayıs ayında Nisan ayına göre sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,44’lük bir artış olarak gözlenirken, en göze çarpan değişimlerin yüzde 2,34 artışla tansiyon aleti madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte sağlık madde fiyatlarında Nisan ayına göre yüzde 0,47 azalışla derece madde fiyatında düşüş gözlemlendi.

Haberleşme ve Giyim Fiyatlarında Artış Yaşandı

Mayıs ayında Nisan ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 1,29’luk bir artış gözlenirken; Mayıs ayında Nisan ayına göre barınma madde fiyatlarında yüzde 0,67’lik bir artış oldu. Mayıs ayında Nisan ayına göre giyim fiyatlarında ise ortalama yüzde 3,27’lik bir artış gözlendi. Giyim madde fiyatlarında Nisan ayına göre en göze çarpan değişim yüzde 9,21 artışla çocuk tişörtü, yüzde 7,5 artışla çocuk gömleği, yüzde 6,88 artışla kadın ayakkabısı, yüzde 6,24 artışla erkek takım elbise madde fiyatlarında oldu. Bununla birlikte giyim madde fiyatlarında Nisan ayına göre herhangi bir düşüş olmadı. Çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 1,57’lik bir artış yaşandı. Çevre ve su madde fiyatlarında Nisan ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 3,9 artışla pencere(pvc); yüzde 0,07 azalışla yangın, hırsızlık ve diğer afetler için sigorta madde fiyatlarında olduğu tespit edildi. Mayıs ayında Nisan ayına göre haberleşme madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,97’lik bir artış olarak yansıdı. Haberleşme madde fiyatlarında Nisan ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 9,66 artışla telefon görüşme ücreti; yüzde 1,94 azalışla telefon ekipmanları madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 0,49’luk bir artış gözlendi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Nisan ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 3,63 artışla sabun madde fiyatlarında olduğu tespit edildi. Bununla birlikte kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Nisan ayına göre yüzde 1,74 azalışla cilt ve vücut ürünleri madde fiyatında düşüş gözlemlendi” açıklamalarına yer verildi.


Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.