banner461
banner195

Tarkan İçin “tedavi ve denetimli serbestlik“ kararı

Sanatçı Tarkan Tevetoğlu "uyuşturucu kullanmak" suçundan yargılandığı davada, tedavi ve denetimli serbestlik tedbiri uygulanmasına karar verildi.

Tarkan İçin “tedavi ve denetimli serbestlik“ kararı
26 Aralık 2013 Perşembe 18:03

banner143
banner134

 İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi, sanatçı Tarkan Tevetoğlu hakkında "uyuşturucu kullanmak" suçundan yargılandığı davada, tedavi ve denetimli serbestlik tedbiri uygulanmasına karar verdi.

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Tarkan ile 17 kişinin yargılandığı davanın karar duruşmasına, sanıklardan Kubilay Keskin ile tarafların avukatları katıldı. Tarkan Tevetoğlu ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada son sözleri sorulan sanık Tarkan Tevetoğlu'nun avukatları, müvekkilleri hakkında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını, aksi kanaatte tedavi uygulanmaksızın denetim tedbirine hükmedilmesini talep etti.

Duruşmaya, avukatların beyanlarının alınmasının ardından ara verildi.

Aranın ardından dosyayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Vedat Aysel'in beraatine karar verdi.

Sanıklardan Ömer Faruk Miras, Adnan Recep Önsöz ve Fuat Seyhan'ın daha önce aynı eylemlerden yargılandıkları için yeniden hüküm kurulmasını reddeden mahkeme heyeti, sanıklar Recep Aytek, Abdulmelik Geniş, Kubilay Keskin, Murat Erdoğan, Tarık Miras, Selman Göknur Şener ve Mehmet Sami Geniş'in "kokain maddesi satmak ve tedarik etmek" suçlarından 6 yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırılmasını kararlaştırdı.

Mahkeme, şarkıcı Tarkan Tevetoğlu, Bekir Saraç, Fiona Heriş, Gülperi Erçetingöz, Gökhan Yüzbaşıoğlu ve Özlem Dinler Altun hakkında "uyuşturucu madde kullanmak amacıyla bulundurmak" suçundan tedavi ve denetimli serbestlik tedbiri uygulanmasına hükmetti. Böylece, bu sanıklar 1 yıl boyunca uyuşturucu tedavisi görecek, her 3 haftada bir tedavi yaptırdıklarına ilişkin kontrole gidecek. Mahkeme, bu sanıkların tedavilerini aksatmaları durumuda ise haklarındaki davaya devam edileceğini ve hüküm kurulabileceğini bildirdi.

İddianameden 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, şarkıcı Tarkan Tevetoğlu hakkında, "kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak" suçundan 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

İddianamede Tevetoğlu için, "Bu suçtan dolayı açılan davada mahkeme, hüküm vermeden önce uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi hakkında tedaviye ve denetimli serbestlik tedbirine, kullanmamakla birlikte kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden veya bulunduran kişi hakkında denetimli serbestlik tedbirine karar verilebilir" hükmünün uygulanması talep edilmişti.

İddianamede, 16 sanığın da "uyuşturucu madde satmak""uyuşturucu madde alınıp satılmasına aracılık etmek""yurda uyuşturucu madde ithal etmek""uyuşturucu madde kullanmak" ve "kullanmak için uyuşturucu madde bulundurmak" suçlarından 1 yıldan 23 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istenmişti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.